Straipsnio šaltinis: Knyga "Vaiksmingiausi natūralūs vaistai žemėje": Jonny Bowden, "Aktėjа", lietuviškas leidimas, 2009 m, Vilnius

1. Virškinimo trakto sveikatinimas

Virškinimo fermentai ir probiotikai

nuo nemalonaus burnos kvapo

BLOGAS KVAPAS IŠ BURNOS yra dar vienas tinkamas pavyzdys, įrodantis, kad žmogaus organiz­mas turi ribotas galimybes parodyti, kad serga ar negaluoja. Tradiciškai yra manoma, kad blogas kvapas iš burnos sklinda dėl, pavyzdžiui, pras­tos burnos higienos. Arba štai spuogai, - tai tik kartais yra odos problema, o iš tikro juos sukelia organizmo sutrikimas. Taigi ir blogas kvapas iš burnos tik kartais yra burnos higienos problema.

Iš tiesų blogas kvapas iš burnos rodo, kad nega­luoja žarnynas. Pagrindinė priežastis yra prastas virškinimas. Reikia vartoti virškinimo fermentų. Virškinimo fermentai su hidrochloro rūgštim (HCR) tikriausiai padėtų daugeliui žmonių virš keturiasdešimties metų amžiaus, netgi jei jų nekamuoja nemalonus kvapas iš burnos. Fermentai ne tik nugali blogą burnos kvapą, bet ir padeda virškinimui bei baltymų skaidymui, kuris sulėtėja žmonėms virš keturiasdešimt. Daugelio žmonių organizme trūksta HCR, rei­kalingo baltymų bei kitų maistinių medžiagų skaidymui, taigi, rekomenduojame fermentų ir HCR kapsules.

Daugelis gydytojų holistų bei tradicinės medicinos specialistų pastaruoju metu rašė apie nesuskaičiuojamą sveikatos problemų kiekį, susijusį su per žemu skrandžio rūgštingumu. Blogas kvapas iš burnos, vidurių pūtimas, vidurių dujos ar netgi jaučiamas nuovargis atsiranda dėl per žemo skrandžio rūgštingumo. HCR gali padėti. Puikus būdas nustatyti, kiek HCR Jums reikia, yra toks: prieš valgydami išgerkite HCR kapsulę. Prieš kitą valgymą išgerkite dvi kapsules, prieš trečiąjį valgymą - tris kapsules, ir taip toliau. Didinkite kapsulių kiekį tol, kol pajusite palengvėjimą skrandyje. Tada sumažinkite viena kapsule ir tai bus norma, kurią turite vartoti tam, kad padėtumėt savo skrandžiui.

Tinkama žarnyno veikla priklauso nuo tin­kamos bakterijų pusiausvyros, taigi, jeigu įtariate, kad blogas burnos kvapas atsirado dėl virškinimo problemų vartokite acidofilų ir/ar bifidoprobiotinių papildų. Fruktooligosacharinai (FOS) yra nevirškinamų angliavandenių, itin naudingų sveikatai, forma. Kartais jų dedama į maisto papildus, nes jie veikia kaip maistas "gerosioms bakterijoms".

Dieta nemaloniam burnos kvapui įveikti

Kai žarnyno bakterinė terpė yra tinkamai suba­lansuota tarp „gerųjų" bakterijų ir „blogųjų“ bakterijų, tai yra tarsi sodas, apaugęs piktžolė­mis. Šiuo atveju piktžoles yra tokios bakterijos kaip baltasis balkšvagrybis (Candida albitan). Jos gali sukelti visokių sveikatos problemų, ir mažiausia iš jų - tai labai nemalonus kvapas iš burnos. Raudonėlių aliejaus kapsulės yra puiki priemonė ir gali sunaikinti šias netikusias bakte­rijas. Jas galima numarinti badu. Šios bakterijos maitinasi cukrumi ir tam, kad sunaikintume šias bakterijas, reikia laikytis „priešgrybelinės" die­tos, kuri yra panaši į Atkinso dietą pirmas dvi savaites. Šiam atvejui minėtoji dieta puikiai tinka, nes joje nėra cukraus, duonos, makaronų, ryžių, grūdų ir netgi vaisių. Laikantis šios dietos maitinamasi baltymais, daržovėmis bei geraisiais riebalais.

Aktyvuota anglis yra puikus maistinis papil­das, tinkantis nuo blogų kvapų ar žarnyno toksi­nų. Ji tinka ir nuo nemalonaus burnos kvapo.

Chlorofilas yra natūralus dezodorantas. Anot kai kurių gydytojų, gydančių natūraliais vaistais, chlorofilas puikiai išvalo kraują, o tai reiškia - puikiai detoksikuoja. Populiari kramto­moji guma Clorets turi daug chlorofilo ir užtikri­na gaivų burnos kvapą, - tiesą sakant, tą didžiąją galią turi chlorofilas. Kai kurie gydytojai reko­menduoja vartoti po kelias chlorofilo kapsules ar piliules nevalgius. Tai padeda palaikyti puikią savijautą bei detoksikuoja organizmą. Kuo dau­giau angliavandenių Jūsų mityboje, tuo sparčiau yra pašalinami toksinai iš organizmo.

Smarkiai apdorotas maistas turi daug blogųjų riebalų ir cukraus, dėl to gali atsirasti virškini­mo sutrikimų (ir blogas kvapas iš burnos). Kuo daugiau sveiko maisto Jūsų valgiaraštyje, tuo geriau. Jau ilgą laiką esu šviežių daržovių ir vai­sių sulčių kasdienio vartojimo šalininkas.

Vaisiai ir daržovės dar padeda subalansuoti šarminę virškinimo terpę, nes amerikietiškas maistas yra rūgštingas ir labai apdorotas. Pakaitomis galima vartoti „ekologiškai švarius" gėrimus, kurių galite nusipirkti ekologiškai švarių produktų parduotuvėse. Taip pagerinsite savo mitybą. Šių gėrimų sudėtyje dažnai yra dideli kiekiai žolių ekstraktų, kurių sudėtyje yra chlorofilo.

NATŪRALUS RECEPTAS NUO NEMALONAUS BURNOS KVAPO

Virškinimo fermentai: 1 ar 2 tabletės kiekvieno valgio metu.

Probiotikai: 1 ar 2 tabletės triskart per dieną arba kaip parašyta produkto aprašyme. Galima vartoti ir miltelių pavidalu su vandeniu.

Anglies tabletės tarp valgių: aktyvuota anglis pašalina toksinus ir yra natūralus grynintojas. (Vartokite jas su dideliu kiekiu vandens. Nevartokite kartu su kitais maistiniais papildais ar medikamentais, nes manoma, kad tai trukdo šalinti toksinus).

Vandenilio peroksidas: Kai kuriems žmonėms puikiai tinka skalavimas vandenilio peroksidu.

Raudonėlio aliejus: po 2 tabletes triskart per dieną.

Ekologiškai švarūs gėrimai: kasdien.

Pastaba: Visi kiekiai yra dienos norma tablečių arba kap­sulių pavidalu, jei nenurodyta kitaip.

Natūralūs burnos gaivikliai

Be aukščiau minėtų patarimų, burnos kvapą gali atgaivinti žolelės ir prieskoniai. Išmėginkite štai ką:

Petražolės ir mėtos. Tūkstančiais metų pet­ražolių ir mėtų kramtymas buvo natūrali prie­monė. Jei valgote česnakus ir svogūnus, tai šios žolės pašalins nemalonų burnos kvapą. Petražolės turi labai daug chlorofilo. Jei norite akimirksniu pašalinti nemalonų burnos kvapą, pabandykite pakramtyti kelias petražolių šakeles, pamirkytas acte. Jei pakramtę jas nurysite, tai malonus burnos kvapas išliks ilgiau. Šie augalai sumažina žarnyno dujų gamybą ir pagerina virš­kinimą.

Persinės salvadoros šakelės turi mineralinių medžiagų ir kitų naudingų priedų, kurie valo dantis ir apsaugo dantenas nuo kraujavimo. Taip pat jos turi valančiųjų medžiagų, kurios sunaiki­na mikrobus bei bakterijas ir užtikrina gaivumą burnoje. Persinė salvadora yra idealus valiklis, turintis natūralių burnos kvapą atgaivinančių, burną valančių savybių, ko nepasakysi apie bet kurią dirbtinai pagamintą dantų pasta.

Pagaliau, yra veiksmingos ir tokios žolelės kaip kalendros, imbierai, kmynai ir paprastieji pankoliai. Indų restoranuose paprastai lankyto­jams patiekiamas mažas indelis su pankolio sėk­lomis. Tai puiki bei natūrali priemonė atgaivinti burnos kvapą.

* * * * *

 

Specifinė angliavandenių dieta

nuo uždegiminių žarnyno ligų

KARLE MAKNAUTON (CARLY MCNAUGHTON) BUVO energinga dvidešimt­metė Colgate universiteto moterų ledo ritulio komandos narė 2004-ųjų vasarą, kai ji staiga neteko apie 14 kg svorio. Jos energija tarsi išgaravo, ji neturėjo apetito ir negalėjo val­gyti, Paskui buvo atlikti trys medicininiai tyri­mai, ir jos pilvo ertmėje buvo rastas greipf­ruto dydžio vidurių užkietėjimas. Tai buvo sunkios formos žarnų infekcija. Merginą teko ope­ruoti ir buvo pašalinta trisde­šimt centimetrų jos plonosios žar­nos. Tas pat nutiko su jos dešiniąja kiauši­de ir apendiksu

Diagnozė? Krono liga.

Nors dėl geros fizinės būklės ji sveiko greičiau nei įprasta, visi pripažino, jog reikėtų metus nedalyvauti varžybose, nes padidėjusi įtampa gali pabloginti ligą. Bet nuo 2004 metų sausio ji vėl ėmė treniruotis su komanda, tęsda­ma savo ištvermės ir grūdinimosi programą, ir 2005 metų spalį žaidė pirmose po operacijos varžybose. Ji žaidė visose trisdešimt ketveriose varžybose kaip komandos kapitonė ir 2006 metų spalio 29 d. buvo nominuota USCHO.com kaip savaitės nacionalinė puolėja.

Karle yra nepaprasta. Jos pasveikimas ir nesutramdoma dvasia suteikia vilties ir įrodo, jog ryžtas ir ištvermė gali padėti netapti ligos auka. Jei serate uždegimine žarnyno liga (UŽL), gal ir netapsite ledo ritulio žvaigžde, bet tikrai neturėtumėte manyti, jog teks atsisakyti ir laimingo gyvenimo.

NATŪRALUS RECEPTAS UŽDEGIMINĖMS ŽARNYNO LIGOMS GYDYTI

SPECIFINĖ ANGLIAVANDENIŲ DIETA

Riebiųjų rūgščių esencija: 2-4 g

L-gliutaminas: 3-6 g

Probiotikai: 10-20 bilijonų

Virškinimo enzimai: vartojami kaip nurodyta kiekvieno valgio metu

Bosvelija (pasirinktinai): 1,200 mg, tris kartus per dieną (ekstraktas sunormuotas iki 37,5 procento bosvelijos rūgščių vienoje dozėje)

Alavijas: 800-1600 mg (ieškokite produkto, kurio sudėtyje yra daug acemanano)

Vitaminas D: 400-1000 IU

Pastaba: knygoje pateikiamos dienos dozės piliulių ar kapsulių pavidalo, nebent nurodyta kitaip.

Kas yra UŽL?

UŽL yra bendras dviejų ligų (Krono ligos ir opinio kolito arba storosios žarnos gleivinės uždegimo) pavadinimas, kai žarnynas paveikia­mas gilaus uždegimo. Skirtingai nuo dirgliosios žarnos sindromo (DŽS žr. p. 230) abiejų formų uždegiminei žarnyno ligai yra būdinga aktyvi patologija audiniuose. Jei sergate UŽL, Jūsų audinių biopsija pasireikš matomu, aktyviu uždegimu, o tai nebūdinga dirgliosios žarnos sindromui.

Nors esama panašumų tarp Krono ligos ir kolito, tačiau yra ir skirtumų, daugiausia užde­gimo vietoje. Krono liga gali pažeisti bet kurią vietą nuo burnos iki išangės, ir paprastai sukelia plonosios ir storosios žarnos skausmus. Opinis kolitas visada prasideda tiesiojoje žarnoje, šiek tiek trunka, o tada liaujasi. Yra aiški „demarka­cinė linija" tarp audinio, kuris yra pažeistas, ir tarp sveiko audinio. Opiniam kolitui būdinga, kad paliečiama tik storosios žarnos gleivinė ir pogleivinė, o sergant Krono liga paveikiami visi žarnų sluoksniai. Esant Krono ligai, paliekama nepaliestų ertmių, t. y., nepažeisti plotai pasi­skirsto tarp pažeistų plotų. Tai nebūdinga opi­niam kolitui, kuris yra vientisas uždegimas, plintantis nuo išangės (25 procentai visų atvejų apsiriboja išange). Krono liga paprastai aplenkia išangę, bet ne visada.

Anot Viljamo Šapiro (William Shapiro, M.D.), Scripps klinikos ir Tyrimų fondo medici­nos daktaro, apie 20 procentų pacientų serga tarpine opinio kolito ir Krono ligos forma, vadinama neapibrėžtuoju kolitu. Beje, manoma, ,jog apie vienas milijonas žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose serga UŽL. Abi ligos for­mos gali sukelti stiprų viduriavimą - vandeningą (Krono liga) arba su krauju (opinis kolitas) ir pilvo skausmus.

Tiksli UŽL priežastis nėra žinoma, bet kaip ir dauguma daugialypių, labai sudėtingų sutriki­mų, jos gali būti genetiškai paveldimos ir gali komplikuotis valgant netinkamą maistą ir nuolat patiriant stresą. UŽL labiau būdingos balto­sios rasės žmonėms, jos itin paplitusios tarp Aškenazi žydų ir kitų grupių, ir jomis serga žymiai daugiau moterų. Antibiotikų išradimas minimas kaip galima ligos priežastis, nes esama jautrumo maistui (daugiau apie tai netrukus). Nepanašu, jog vienas kuris nors faktorius sukelia UŽL, labiau tikėtina, jog ligos atsiranda dėl faktorių sąveikos. Taigi, labai svarbu palai­kyti imuninę sistemą ir pašalinti iš mitybos raciono kuo daugiau blogųjų produktų. Taip pat pravartu išmokti kovoti su stresu ir susidoroti su tokiais antriniais simptomais, kaip depresija.

Specifinė angliavandenių dieta

Specifinė angliavandenių diena, arba SAD, yra lėtinė intervencija, kurią sėkmingai taiko tūks­tančiai žmonių. Sukurta Eleinės Gotšel (Elaine Gottchall), ji remiasi teorija, kad pusiausvyra žarnyno floroje (gerųjų ir blogųjų bakterijų) yra galo svarbi virškinimo sistemos sveikatai, o blogųjų bakterijų, tokių, kaip grybelis, perteklius sukelia disbalansą ir sumaištį virškinimo trakta. Šios blogosios bakterijos gamina atliekas ir toksinus bei sutrikdo angliavandenių virškinimą absorbavimą, taigi, nesuvirškinti angliavandeniai lieka virškinimo trakte ir tampa orga­nizme esančių mikrobų maistu. Mikrobai virš­kina šiuos nepanaudotus angliavandenius fer­mentacijos proceso metu ir išskiria atliekas bei rūgštis, kurios dirgina ir pažeidžia žarnyną.

Gotšel manė, jog kai kurie individai, ser­gantys žarnyno ligomis, negeba suvirškinti tam tikrų angliavandenių, vadinamų disacharidais (cukraus rūšis). Anot jos, kai kurie asmenys turi susilpnėjusį gebėjimą skaidyti disacharidus ir tam tikros bakterijos bei grybeliai suveši ant šių molekulių, suformuodami užburtą ratą, kuris gali būti išardytas tik pakeitus mitybą. SAD remiasi principu, kad „specialiai parinkti tam tikri angliavandeniai reikalauja minimalių virš­kinimo procesų, yra gerai absorbuojami, todėl žarnyne nebesusidaro sąlygos vešėti mikro­bams", - rašė ji.

Specifinės angliavandenių dietos nurodymai yra išties specifiniai. Jų būtina laikytis vienerius metus, ir tik po to angliavandenius vartoti su kitu maistu. Tūkstančiai žmonių galėtų prisiek­ti, jog ši dieta yra veiksminga. Pagrindiniai die­tos reikalavimai: jokių grūdinių produktų (pvz., ryžių, kviečių, javų ar avižų), jokio apdoroto maisto; jokių krakmolingų daržovių (pvz., bul­vių ar batatų); jokių konservuotų daržovių; jokių miltų, cukraus ar šaldiklių, išskyrus medų ir sachariną; jokių pieno produktų, išskyrus naminį jogurtą, fermentuotą 24 valandas.

Kitos dietinės intervencijos

Specifinė angliavandenių dieta yra labai savita kur kas labiau apibendrinto metodo, kuris gana sėkmingai taikomas gydant daugelį virškinimo ir skrandžio-žarnyno problemų, versija. Džozefas Brasko (Joseph Brasco, M.D.), gastroenterologas, kuris linkęs į holistinį gydymą ir gydymą maistu, visus savo pacientus ragina laikytis vienos pagrindinės mitybos programos, kuri primena urvinio žmogaus meniu: liesa mėsa, žuvis, paukštiena, daržovės ir daržovių sultys, sultiniai ir tradiciniu būdu fermentuoti produktai, tokie, kaip rauginti kopūstai. Be to, jis rekomenduoja vartoti kokosų aliejų, nes jame gausu lauro rūgšties, turinčios natūralų antimikrobinį poveikį. Vieninteliai pieno pro­duktai, kuriuos jis pataria vartoti, yra aukščiau­sios kokybės avies ar ožkos pieno produktai (jogurtas).

„Džiaugčiausi galėdamas pasakyti, jog visas šimtas procentų žmonių gali visiškai atsisakyti medikamentų tuo metu, kai laikosi šios dietos, -sako Brasko, - bet šiuo metu tokių žmonių yra bent dešimt procentų. Vis dėlto - tai reiškia, jog yra nemažai tokių, kurių organizmas neįtikėti­nai puikiai reaguoja į šią intervenciją." Brasko turi susikūręs vadinamąją trečdalių taisyklę: „Laikydamiesi dietos, sveiko gyvenimo būdo ir vartodami maistinius papildus, trečdalis pacien­tų atsisakys visų medikamentų. Maždaug vienas trečdalis galės sumažinti medikamentų vartoji­mą, o likusiam trečdaliui tai nepadės. Bet juk toks mitybos planas nieko nekainuoja. Tad kodėl nepabandžius?"

Alanas Gabis (Alan Gaby, M.D.), vienas iš netradicinės medicinos Amerikoje aktyvistų, yra dar didesnis optimistas, tikintis didele gydymo dietinėmis modifikacijomis ir maistiniais prie­dais sėkme. „Iš savo patirties galiu pasakyti, jog bent pusės iš Krono liga sergančių mano pacientų būklė pagerėjo, o dauguma visiškai atsikratė simptomų", - sako jis.

Daug skaidulų turintis maistas yra ypač rekomenduojamas sergantiesiems abiejų tipų uždegiminėmis žarnyno ligomis, išskyrus tuo metu, kai liga itin paūmėja. Bėda ta, kad daugumai žmonių skaidulinis maistas asocijuojasi su kviečiais, grūdais ir javais, o jų jiems kaip tik ir nereikia. Būtų neblogai kiek tik įmanoma padi­dinti skaidulų kiekį, valgant daržoves, sėklas, riešutus ir net skaidulinius papildus, tokius kaip psyllium žieveles. (Jei nenorite daržovių valgyti žalių, galite jas šiek tie patroškinti ar išvirti.) Nepamirškite gerti daug vandens, tai sveika bet kuriuo atveju, o ypač svarbu norint padidinti skaidulų kiekį mitybos racione.

„Dietinės skaidulos turi didžiulį poveikį žarnyno terpei", - sako Maiklas Murėjus (Michael Murray, N.D.), garsus natūropatas ir knygos Encyclopedia of Natūrai Medicine autorius.

Nepaisant to, ar Jus sudomins Gotšel SAD teorija, pusiausvyra tarp gerųjų ir blogųjų bak­terijų žarnyno floroje yra geros sveikatos garan­tas, ypač svarbi geram virškinimui ir maistinių medžiagų absorbcijai. Aukštos kokybės probiotikų (gerųjų bakterijų) formulė yra tiesiog būti­na. Keleto tiriamųjų darbų rezultatai parodė, jog sergančiųjų uždegiminėmis žarnyno ligomis sveikata žymiai pagerėjo padidinus probiorikų suvartojimą.

Vitamino D trūkumas būdingas žmonėms, kurie kenčia nuo žarnyno malabsorbcijos. Cedars-Sinai internetinėje svetainėje vitaminas D laikomas pačiu svarbiausiu elementu sergant Krono liga, nes esama patikimų mokslinių duo­menų, rodančių jo naudą sveikatai.

* * * * *

Pipirmėčių aliejaus kapsulės

DIRGLIOSIOS ŽARNOS SINDROMAS (DŽS) yra tai, apie ką nemėgsta kalbėti daugelis žmonių - vidurių spazmai, skausmas viduriuose, pasikeitę vonios kam­bario įpročiai, dujos, pilvo pūtimas, viduriavimas ir vidurių užkietėjimas.

 

Šis sindromas taip pat vadinamas raumenų spastiškumu. Nuo 20 iki 50 procentų apsilankymų pas gastroenterologus būna būtent dėl dirglio­sios žarnos sindromo (DŽS). Pipirmėčių aliejaus kapsulės padeda daugeliui kenčiančiųjų nuo DŽS, taip pat pastebėtas teigiamas poveikis DŽS simptomus slopinant pipirmėčių aliejaus kapsulėmis. Mažiausiai dviejuose atliktuose tyri­muose net 75 procentams pacientų, vartojant šias kapsules, pagerėjo. Viename tyrime atsitikti­nai buvo atrinkti keturiasdešimt du vaikai, ken­čiantys nuo DŽS. Vieniems buvo duodamos pipirmėčių aliejaus kapsulės, kitiems - placebas. Po dviejų savaičių net 75 procentai vaikų teigė jaučiantys mažesnį skausmą dėl DŽS.

Kitame tyrime, atliktame Italijoje, dalyvavo penkiasdešimt septyni suaugę žmonės. 75 pro­centams iš jų buvo duodamos pipirmėčių alie­jaus kapsulės. Netgi 50 procentų dalyvavusiųjų teigė jaučiantys sumažėjusius DŽS simptomus

Pipirmėčių aliejaus kapsulės yra tokios veiksmingos, kad viena tyrėjų grupė netgi pada­re išvadas, jog šios kapsulės galėtų būti „pirmoji pagalba" kenčiantiems nuo dirgliosios žarnos sindromo.

DŽS mito sugriovimas

Daugelį metų dirgliosios žarnos sindromas buvo laikomas psichologine problema („viskas tik Jūsų galvose"), bet tai netiesa. Amerikos gastroenterologų asociacija (American Gastrenterological Association) teigia, jog DZS yra žarnų liga.

Vis dėlto psichologinis nusiteikimas vis dar kankina ir sukelia skausmą daugeliui sergančiųjų. Vienas aktyvistas, sukūręs internetinį puslapį (www.ibstales.com), kuriame galima rasti daugybę informacijos apie DŽS, teigia: „Vieni mitai yra kietakaktiški, o kitus tiesiog būtina naikinti." Kitą kartą išgirdę, jog DŽS „yra Jūsų galvoje", prisiminkite Tarptautinio virškinamojo trakto sutrikimų fondo (International Foundation for Punctional Gastrointestinal Disorders) teiginį, jog stresas nesukelia DŽS. Tai ne psichologinis, bet fiziologinis sutrikimas. Ir tai nėra „Jūsų galvose". Dėl smegenų sąsajų su žarnomis kai kuriems stresas gali tik paskatinti šių simptomų ar jų paūmėjimą. Maistas ir hormonai irgi gali turėti įtakos DŽS simptomams. Nors stresas ir nesukelia DŽS, jis gali nulemti astmos, pūslelinės ir kt. ligų simpto­mus. Žarnynas yra jautrus organas ir reaguoja į bet kokius pokyčius, susijusius su maistu ir stre­so hormonais (apie streso ir ligų sąsajas skaity­kite kituose skyriuose).

Penas mintims

Ryšys tarp jautrumo maistui ir DŽS yra labai svarbus. Praktikuojantys gydymą natūraliais vaistais pasiūlytų Jums atsisakyti kai kurių pro­duktų. Tai tikrai būtų puiki gydymo pradžia. Nors negalavimus sukeliantis maistas skirtin­giems žmonėms gali būti vis kitoks, panašu, kad yra tam tikrų dėsningumų. Dažniausiai tai būna:

 • kviečiai

 • glitimas (grūdų sudedamoji dalis), ypač jo daug kvietiniuose miežiuose, kiek mažiau ryžiuose, avižose

 • kofeinas

 • alkoholis

 • pieno produktai

 • citrusiniai vaisiai

 • raudona mėsa

 • keptas maistas

Pieno produktai ir grūdai dažniausiai sukelia alergiją sergantiems DŽS (taip pat ir visiems kitiems žmonėms). Šios maisto grupės nebūti­nai sukelia klasikines alergines reakcijas. Būtent dėl to tradicinės medicinos šalininkai nori sumenkinti šių produktų poveikį. Taip yra, todėl, kad tradiciniai alergijos testais tiriama tam tikra imuninės sistemos reakcija, vadinamą IgE (imunoglobulinu E). Rezultatas tuoj pat išryškėja kaip odos paraudimas, ar bet kitaip tampa akivaizdžiai pastebimas.

Vis dėlto, yra daug kitų imuniteto reakcijų, kurios parodo simptomus (pavyzdžiui, IgE pasireiškia vidurių pūtimu ir nuovargiu) ir nors nėra tikrosios alergijos, šios imuniteto reakcijos žmonėms sukelia daugybe problemų. Funkcinė medicina dažniau įvardija tai kaip jautrumą maistui" ar „maisto netoleravimą", ne tikrąja alergija. Kad ir kaip būtų, tai suke­lia problemų. Ir panašu, kad tai sudaro daugy­bę nepatogumų kenčiantiems nuo DZS, o atsi­sakius maisto, kuriam esi jautrus, tikrai palengvėtų.

Cukraus vartojimas taip turi tam tikra ryšį su DZS. Žmonės, kenčiantys nuo dirgliosios žarnos sindromo, pakankamai gerai neabsor­buoja laktozės, fruktozės ir sorbitolio, todėl tie, kuriems pasireiškia gastroparezės simpto­mai, kenčia labiau, nei sveikieji, suvartoję dalelės koncentracijos laktozės, fruktozės mišinio ar sorbitolio. Viename tyrime, nutrau­kus šių produktų vartojimą, simptomai suma­žėjo 40 procentų žmonių, sergančių DŽS.

Visai nenuostabu, kad žmonės pastebi pagerėjimą atsisakę pieno ar koncentruotų fruktozės produktų, pavyzdžiui, vaisių sulčių ar džiovintų vaisių

Nesvarbu, ar tai cukrus, ar pienas, ar gru­dai, geriausias būdas sužinoti alergines real­ias sukeliančius maisto produktus yra paprasčiausiai jų atsisakyti ir stebėti, kas vyksta. Jei po to pamažu, po vieną, gražinsite juos į racioną, pastebėsite, kuris iš jų sukelia daugiausiai problemų.

Kasdienio valgiaraščio sudarymas yra puiki mintis visiems, kenčiantiems nuo dirgliosios žarnos sindromo (tačiau tai puiki idėja ir turintiems kitokių problemų). Tie, kurie nusprendė susidaryti valgiaraštį, eina teisingu keliu, kad tiksliai nustatytų, kas paaštrina simptomus. Jie gali imtis atitinkamų veiksmų, kad pašalintų dirgiklius. Mitybos dienoraščio vedimas gali būti labai informatyvus ir naudingas sergantie­siems DŽS (ir visiems kitiems).

NATŪRALUS RECEPTAS DŽS PALENGVINTI

Pipirmėčių aliejaus kapsulės: viena ar dvi 200 mg kapsulės tris kartus per dieną

PUIKIAI DERA SU:

Skaidulomis: 35-50 g

Gliutaminu: 1-20 g

Probiotikais: 10-30 milijardų

Cinku: 15-30 mg

Kalciu ir/ar magniu pagal poreikį: kalcio

1000 mg; magnio - 400-800 mg

Eliminacinė dieta: atsisakykite glitimo, pieno ir cukraus. Kai kuriems žmonėms reikia atsisakyti kofeino, alkoholio, raudonosios mėsos ir citrusinių vaisių.

Streso mažinimas: hipnoterapija (gydymas miegu), joga, akupunktūra.

įsidėmėkite: Nurodytos kasdienės dozės piliulėmis arba kapsulėmis. Jei nurodyta kitaip, laikykitės duotų nurodymų.

2. Probiotikai ir odos ligos

Gerosios bakterijos plius sveikatos aliejus

nuo egzemos

Na, gerai, oda nė kiek nedejuoja. Bet yra daug požymių, rodančių, kad jai kažkas yra ne taip. Ji gali nesuvaldomai niežtėti. Ant odos gali iškilti didelių, bjaurių pūslių. Gali atsirasti aknė. Oda gali parausti, sudirgti ir ištinusi. Ji gali išsausėti ir pasidengti dėmėmis. Visi šie požymiai rodo, kad kažkas viduje yra netvarkoje ir reikia suklusti.

Egzema iš esmės nėra liga. Tai bendras visų odos negalavimų, nuo nestipraus iki stipraus odos suerzinimo, apibūdinimas. Du pagrindiniai odos susirgimai yra šie: paprastasis kontaktinis dermatitas, kuris atsiranda odai tiesiogiai lie­čiantis su alergiją sukeliančiais buitiniais chemi­kalais ar netgi kosmetika; alerginis kontaktinis dermatitas, kuris pasireiškia nurijus ar įkvėpus alergiją sukeliančių maisto produktų, esant kon­taktui su žiedadulkėmis, dulkėmis ar gyvūnų šeriais.

Šie išoriniai dirgikliai suerzina ir pašalina ploniausią odos sluoksnį, vadinamą, barjeriniu reginiu sluoksniu. Be šio sluoksnio oda netenka drėgmės. Susidaro užburtas ratas: drėgmė išga­ruoja ir leidžia daugiau alergiją sukeliančių medžiagų patekti vidun. Tai sukelia kita alerginę reakciją, ir taip toliau. Šio reiškinio rezultatą paprastai vadiname egzema. Ja serga 15 milijonų amerikiečių ir beveik 10 procentu kūdikių ir vaikų.

Alerginis kontaktinis dermatitas yra egzemos rūšis ir vienas iš pirmųjų alergijos požymių ankstyvos vaikystės laikotarpiu. Manoma, kad tai susiję su uždelstu imuninės sistemos vystymusi, alerginiu kontaktiniu dermatitu suserga nuo 10 iki 20 procentų mažylių, tačiau, pasak Amerikos dermatologų asociacijos atstovų, beveik pusė sergančiųjų „išauga“ tarp penkerių ir penkiolikos metų amžiaus. Tačiau ne visi. Padėti gali du nuostabūs maistiniai papildai - nakvišų aliejus ir probiotikai.

Priežasčių ieškojimas

Reikia suprasti vieną dalyką: egzemą yra sunku gydyti dalinai, nes reikia atlikti kruopštų tyrimą tam, kad išsiaiškintume, kokios priežastys sukelia odos sausumą ir šerpetojimą. Na, o tuo tarpu niežtinčią odą norisi kasytis ir trinti. Tai gali paaštrinti infekciją bei patinimą. Tradicinė medicina siūlo įvairių vaistų, gydančių odos ligas, tokių kaip steroidai, antihistaminai ar netgi antibiotikai. Suprantam, nuo šių vaistų Jums trumpam palengvės, bet nepašalins tikrosios egzemos atradimo priežasties. Be to, jie gali pakenkti, ypač antibiotikai.

Norint išgydyti egzemą, reikia išsiaiškinti, kokie maisto produktai ją sukelia. Alerginis kon­taktinis dermatitas siejamas su jautrumu kai kuriems maisto produktams ar alergija jiems. Alergija gali būti užprogramuota nuo gimimo. American Journal of Clinical Nutrition paskelbė neseniai atliktus tyrimus, kurie įrodė, kad kai kurių maisto produktų vartojimas paskutines keturias nėštumo savaites gali kūdikiui sukelti egzemą. Pavyzdžiui, aliejaus ir margarino vartoji­mas dideliais kiekiais gali 50 procentų padidinti riziką. Neįtikėtina, tačiau saliero vartojimas padi­dina riziką net 85 procentais. Tai dar ne visi pro­duktai, sukeliantys alergiją nėštumo laikotarpiu.

1990 m. Pediatrics aprašytuose tyrimuose prieita išvados, kad kūdikio mityba pirmuosius keturis mėnesius nulemia egzemos atsiradimą. Jei pirmuosius keturis mėnesius kūdikis maitinamas įvairiais tirštais mišiniais, tai yra didesnė tikimybė, kad jis sirgs egzema. Jei kūdikis iki keturių mėnesių amžiaus maitinamas daugiau net keturiais skirtingais mišinukais, tai tris kartus padidėja tikimybė susirgti pasikartojančia arba chroniška alergija. (Tai dar viena priežastis kūdi­ki maitinti krūtim, tačiau tai jau kita tema).

Jeigu nėštumo metu vartojate maisto papil­dus su pagrindinėmis riebiosiomis rūgštimis sumažinate riziką Jūsų kūdikiui susirgti egzema. Be to, šių maisto papildų vartojimas duoda nėščiosioms ir jų būsimiems kūdikiams ir dau­giau naudos.

Nežiūrint į tai, ką Jūsų mama valgė besilauk­dama Jūsų, atminkite štai ką: egzema yra pagy­doma, ypač jei žinote, kas ją sukelia. Kai tik suži­nosite, kokios priežastys Jums sukelia egzemą, pradėsite jas šalinti. Paskaitykite tolesnį skyrelį apie mišrų gydymą ir sužinosite, kaip šalinti šitą negalavimą.

Priežasčių šalinimas

Daug tyrimų įrodo, kad egzemą sukelia alergija tam tikriems maisto produktams. Taigi, reikia sužinoti, kokie maisto produktai sukelia alergiją. Tuo tikslu gali padėti šalinamoji dieta. (Jei šis bandymas netiks, tai Jums reikia pereiti prie testų, kurie padės sužinoti, kokiems maisto pro­duktams esate alergiškas ar jautrus.)

Šalinamoji dieta yra paprastas būdas sužino­ti, kokie maisto produktai jums netinka. (Nors kalbame apie egzemą, yra verta pabrėžti, kad šalinamoji dieta padės nustatyti ir kitų susirgi­mų, tokių kaip astma ar galvos skausmas, prie­žastis).

Jums reikia tik nustatyti „potencialų kenkė­ją" ir visiškai jo atsisakyti, mažiausiai keturioms ar penkioms dienoms, - trys savaitės būtų geriausiai. Jūs pastebėsite, kad geriau jaučiatės ir kad negalavimai išnyko.

Suprantama, kad užtruksite amžinybę, jeigu tikrinsite visus pasaulyje esančius maisto pro­duktus. Tačiau egzistuoja faktas, kad dauguma žmonių vartoja apie trylika tų pačių maisto pro­duktų. Gali atrodyti keista, tačiau pradėkite nuo maisto produktų, kuriuos pastoviai vartojate. Patikrinkite netgi tuos maisto produktus, kurie, Jūsų įsitikinimu, yra visiškai nepavojingi, nes Jūs juos pastoviai vartojate.

Įprasti maisto produktai, sukeliantys egzemą, yra šie: karvės pienas, kiaušiniai, kviečiai, sojos, žemės riešutai, žuvis, sūris, šokoladas, maistiniai dažai ir pomidorai. Egzema išnyksta pašalinus šiuos produktus iš jūsų valgiaraščio. Įsidėmėkite, kad biocheminiu požiūriu visi žmonės yra unikalūs, visi skirtingai reaguoja i maisto produktus. Įprasti įtariami produktai, tokie kaip kviečiai, pieno produktai, daugeliui žmonių gali sukelti alergiją, tačiau yra žmonių, kurie alergiš­ki keistiems, kartais labai sveikiems maisto pro­duktams, tokiems kaip šparaginės pupelės.

Mano kolegė, dietologė Sju Mud (Sju Mudd, M.S., C.N.S.) iš Merilendo kartą atliko maisto netoleravimo testą (žinomas kaip ALCAT testas) aštuonerių metų berniukui, kuris sirgo sunkia egzemos forma, ir nustatė, kad jis buvo alergiš­kas mėlynėms, obuoliams ir brokoliams. (Keista!) Kai tik šie nepavojingi (ir sveiki) mais­to produktai buvo pašalinti iš jo valgiaraščio, egzema išnyko. Jo mama negalėjo patikėti: nebe­reikės naktimis prie jo budėti iki trijų valandų ryto, nes jam nebeniežės nugara.

Gal Jūs būsite vienas iš tų laimingųjų, kuris po vienos šalinamosios dietos išsiaiškins, kokie maisto produktai sukelia alergiją (Kaičioji dieta yra kitas variantas, žr. p. 210). Jei dar neišsprendėte šios problemos, patariu investuoti į patiki­mą testą, kuris nustatys maisto produktus ir aplinkos dirgiklius, sukeliančius alergiją. Tinkamas, kompetentingas gydytojas patars Jums išsirinkti gerą testą. (Labai geri yra du tes­tai - ALCAT ir LEAP, mano kolegių Mud ir Kop nuomone.) ALCAT testas sertifikuotas Cell Science Systems bendrovėje JAV, jis atliekamas daugiau nei aštuoniolikoje šalių. LEAP testas (gyvensenos, mitybos ir judėjimo) yra atliekamas Floridoje Signet Diagnostic bendrovėje, kur dirba puiki konsultacinė medikų komanda. (Daugiau apie ALCAT bei LEAP testus galite paskaityti tinklapyje www.alcat.cow arba www.alcat.lt. ir www. nowleap. com.)

 • Jei norite paprastesnių būdu susidoroti su egzema, darykite štai ką:

 • Nebevartokite grūdų, ypač kviečių, pieno produktų ir cukraus.

 • Paskaitykite apie kaičiąją dietą (žr. p. 210). Jei reikia, išbandykite ją.

 • Jei dar nežinote ką daryti, pasitarkite su gydytoju apie ALCAT ar LEAP testus. Metas paminėti ir natūralius vaistus.

Mišinių papildymas: riebalai ir bakterijos

Paprastai manoma, kad egzemą sukelia svarbaus fermento, vadinamo delta-6-desaturaze, nebūvimas ar jo blokavimas žmogaus organizme. Štai kaip jis veikia: riebiosios rūgštys yra daug kartų perdirbamos organizme, - jos yra „statybinė medžiaga" kitoms dviems riebiosioms rūgštims ir cheminiams junginiams, vadinamiems pros­taglandinais (arba eikosanoidais), kurie gali būti uždegiminiai arba priešuždegiminiai. (Štai Jums priežastis, kodėl Jūsų mityboje turi būti tinkama riebiųjų rūgščių pusiausvyra.)

Delta-6-desaturazė yra vienas iš svarbiausių fermentų, kad tinkamai vyktų riebiųjų rūgščių gamyba. Šis fermentas reikalingas Jūsų organiz­mui labai svarbios omega-6 riebiosios rūgšties, vadinamos gama linoleno rūgštimi (GLR), gamybai. Jei organizme yra per mažai delta-6-desaturazės, tai bus per mažai ir GLR.

GLR yra labai veiksminga medžiaga nuo egzemos. Daugelis mano, kad šios medžiagos trukumas sukelia egzemą. Ką daryti? Vartokite kaip maistinį papildą.

(Maža juokinga pastabėlė: iš tiesų, GLR yra riebiųjų rūgščių omega-6 klasės narė; omega-6 padidina uždegiminių dalelių kiekį organizme, ypač jei omega-6 nėra subalansuota su pakanka­mu omega-3 kiekiu. Tačiau su GLR yra kitaip. Tyrimai įrodo, kad sumažinus omega-6 riebiųjų rūgščių kiekį Jūsų mityboje, sumažėja ir odos uždegimas. Tačiau, pradėjus vartoti daugiau GLR maistinio papildo pavidalu, pajuntamas sveikatos pagerėjimas! GLR yra gausu nakvišos aliejuje, juodųjų serbentų sėklų aliejuje ir agurk­lės aliejuje. Galite jo įsigyti ir maistinio papildo, vadinamo GLR, pavidalu.)

Verta žinoti

Drėkinančių aliejų vartojimas iš karto po vonios, kol oda dar drėgna: sumaišykite ½ puodelio nakvišų aliejaus, agurklių aliejaus ar juodųjų serbentų sėmenų aliejaus su ½ puode­lio saldžiųjų migdolų aliejaus. Po to išspauskite tris kapsules vitamino E ir sumaišykite (vitami­nas E turi būti natūralus, kaip, pavyzdžiui, d-alfa tokoferolis). Užsimaukite pirštines, kojines ir apsivilkite marškinėlius arba apsivyniokite medžiagos gabalu tam, kad aliejus įsigertų į odą (ir nesuteptų paklodžių).

Jei norite dar lengvesnio „recepto", mano kolegė Mud pataria naudoti jojobos aliejų, kurio nereikės maišyti su kitais aliejais.

NATŪRALUS RECEPTAS NUO EGZEMOS

Omega-6 riebiosios rūgštys (esančios nakvišų aliejuje): pradėkite nuo 2 g ir didinkite dozę iki 6 g. Vartokite mažiausiai keturias savaites. Įmaišykite 1 g omega-3 žuvies taukų.

Probiotikai: mažiausiai 10 mlrd. bakterijų.

Testas alergijai maistui nustatyti: IgG alergi­jos testai yra patikimiausi. (Šiuos testus nau­doja gydytojai, praktikuojantys integruotąją ar papildomąją mediciną).

Cinkas: 25 mg Selenas: 200 mg

Ramunėlės: Natūrali priemonė nuo niežėjimo. Suvilgykite medvilnės skiautę ramunėlių nuovire ir uždėkite ant niežtinčios vietos.(Leiskite nuovirui ataušti, nes nudegsite.)

Hamamelis: Raminamoji priemonė nuo niežėjimo. Tepkite egzemos paveiktas vietas.

Koloidinė avižų vonia: Drungno vandens vonia prieš miegą.

Pastaba: Visi kiekiai yra dienos norma tabletėmis arba kapsulėmis, jei nenurodoma kitaip.

Gerosios bakterijos

Dabar pakalbėkime apie bakterijas. Probiotikai yra gerosios bakterijos, užtikrinančios tinkamą virškinimą. Jeigu virškinimas yra sutrikęs, tuo­met organizmas būna labiau linkęs sirgti alergi­jomis bei odos susirgimais. 2007 m. Amerikos alergijų ir klinikinės imunologijos žurnalas paskelbė švedų mokslininkų atliktą tyrimą. Jis atskleidė, kad papildomai probiotikus vartojan­čių vaikų, kurių mamos serga alergija, egzemos požymiai susilpnėjo. „Vaikų iki dvejų metų amžiaus egzemos požymiai susilpnėjo, taigi, sumažėjo tikimybė vėliau sirgti alerginėmis kvė­pavimo takų ligomis," rašė Tomas Abrahamsonas (Thomas Abrahamsson), Linčiopingo universitetinės ligoninės vyriausia­sis mokslinis bendradarbis. Šis tyrimas yra pana­šus į ankstesnį, Suomijoje atliktą tyrimą. Jo metu vaikams buvo duodama specialių probiotikų -laktobacillus rhamnosus GG bakterijų. Šie vaikai 40 procentų mažiau sirgo alerginiu kontaktiniu dermatitu iki ketverių metų amžiaus, nei tie vai­kai, kuriems buvo duodama placebo.

Jūsų virškinimo sistema yra lyg žalias sodas, kuriame auga gėlės ir piktžolės. Gėlės yra gerosios bakterijos (probiotikai), o piktžolės yra baltasis balkšvagrybis (Candida albicans) ,- bak­terija, sukelianti vietinę ar somatinę grybelio infekciją. Antibiotikai yra galingi piktžolių nai­kintojai, išraunantys rožių krūmus kartu su piktžolėmis. Žmonės, gausiai vartojantys antibioti­kus, dažniau patiria žarnyno bakterijų terpės sutrikimų - piktžolės auga sparčiau nei rožės. Probiotikai padės subalansuoti šią terpę.

Maistiniai papildai su probiotikais yra labai veiksmingi, jei sergama žarnyno grybeliu, nes jie padeda atstatyti mikrobų pusiausvyrą žar­nyne. Alergijomis nesergama, jeigu virškinama­sis traktas yra sveikas. Pasitarkite su gydytoju, kuris padės išgyti nuo žarnyno grybelio, pavarto­jus probiotikų, - taigi, egzemos bėrimai irgi išnyks.

3. Probiotikai rėmens ir skrandžio opų gydymui

Fermentai ir gerosios bakterijos

nuo rėmens

1983 METAIS VIENA IŠ MĖGSTAMIAUSIŲ mano rašytojų Nora Ephron (tikriausiai žinote jos filmus „Nemiegantys Sietle" ir „Kai Haris susipažino su Sali") išleido romaną, kuris, tiesą sakant, buvo šiek tiek užmaskuota autobiografija. Jo pavadinimas buvo Heartburn („Rėmuo"). Tai išties tinkama metafora istorijai apie byrančią santuoką, širdgėlą ir daug ką kitą, ką mes, žydai, vadiname tsuris (liūdnumas). Ir visai neatsitiktinai viena iš nenutrūkstan­čių šios knygos temų buvo maistas.

Niekas nemanė, kad knygos pavadinimas yra netinkamas. Daugiau nei penkiasdešimt milijonų amerikiečių kenčia nuo rėmens du kartus per savaitę (net jei jį sukelia neištikimas vyras) ir apie dvidešimt penki milijonai skundžiasi juo kasdien. Maždaug apie šimtą metų tam, kad užgesintume skrandyje ugnie liepsnas, pasikliovėme antacidais ir tokiais produktais kaip Tums, Tagamet, Maalox ir Mylanta, kuriems kasmet išleidžiama daugiau nei milijar­das dolerių. Kai pastarieji nebepadeda, mes griebiamės receptinių vaistų, kurie stabdo skrandžio rūgšties gamybą ilgiau jų recepto nereikalaujantys pusbroliai. Prevacid ir Nexium/ yra penkių labiausiai parduodamų receptinių vaistų sąraše Jungtinėse Valstijose, kurie 2004 m. atnešė 13 milijardu doleriu pelną, Norint pažaboti rėmens simptomus, ilgalaikis skran­džio rūgštį slopinančių vaistų vartojimas yra tikrai siaubinga mintis. Laimei, yra kitų, daug geresnių bei sveikesnių būdų. Skaitykite toliau.

Rėmuo, skrandžio veiklos sutrikimai ir refliuksas - kas tai

Nors anglų kalboje žodis, reiškiantis ,rėmuo' („beartburn“), išverstas pažodžiui būtų „širdies degimas", ši liga neturi nieko bendro su širdim. Žodis ‚“širdis“ pavadinime atsirado tik dėl pojū­čio, panašaus į širdies priepuolį, kadangi kai kuriems rėmens sukeltas deginimo jausmas yra tiesiog nepakenčiamas.

Terminai rėmuo ir skrandžio veiklos sutriki­mai yra neretai vartojami pakaitomis. Bet jie turėtų būti atskirti. Net jeigu abiejų ligų sukė­lėjai yra panašūs ir daugeliu atveju skiriamas vienodas gydymas, vis dėlto skrandžio veiklos sutrikimai nėra tas pats kas rėmuo. Tiesą sakant, skrandžio veiklos sutrikimai yra liga, pasireiškianti diskomforto ir skausmo pojūčiu viršutinėje pilvo dalyje ir krūtinės srityje, po kurio gali sekti sotumo jausmas, pilvo pūtimas ir raugėjimas.

Tuo tarpu rėmuo, kuris apibūdinamas kaip deginimo pojūtis krūtinės ir skrandžio srityje, yra skrandžio veiklos sutrikimų simptomas ir gali nukeliauti net iki kaklo srities. Tai būdinga ir kitai panašiai ligai - gastroezofaginiam refliuksui (GERL) kitaip dar vadinamai rūgšties refliuksu. Be to, toliau kalbant apie rėmenį, rūgšties refliukso simptomai gali pasireikšti nuolat perštinčia gerkle, kimimu, chronišku kosuliu, astma, panašiu į širdies skausmu krūti­nėje ir užstrigusio gumulo pojūčiu gerklėje.

NATŪRALUS RECEPTAS NUO RĖMENS

Virškinimo fermentai arba virškinimo fermen­tai su druskos rūgštimi: (gerti kiekvieno valgio metu; dozavimas priklauso nuo pagerėjimo) Pastaba: Jeigu turite skrandžio opą, jokiu būdu nesigydykite patys, bet konsultuokitės su gydytoju.

Probiotikai: 10 milijardų. Laikyti šaldytuve. (Pastaba: probiotikus galima įsigyti piliulės pavidalu arba kaip miltelių papildus, kuriuos galima išmaišyti vandenyje.)

Pasirinktinai: Deglicirizinuota lakrica: 380 mg arba, kai reikia sukramtyti ir praryti nevalgius, 1-2 tabletes, tris ar keturis kartus per dieną

Dieta: Vengti rafinuoto cukraus, kofeino, alko­holio ir citrusinių vaisių (žr. anksčiau). Valgyti lėtai ir gerai sukramtyti. Valgyti jogurtą ir gerti vandenį.

Rūkymas: Mesti.

Pastaba: Jei nenurodyta kitaip, viršuje pateiktas dozavi­mas yra paros norma piliulėmis arba kapsulėmis.

Rūgšties vaidmuo

Taigi viskas gali atrodyti kaip lengvai sprendžia­ma byla. Kadangi hidrochlorinė rūgštis (HCI) „sukelia" rėmenį, tereikia piliule užkirsti jos gamybą ir simptomo kaip nebūta. Byla baigta. Teisingai? Ne. „Teiginys, kad mes kenčiame nuo rėmens dėl per didelio rūgšties kiekio mūsų skrandžiuose, yra ne kas kita, kaip tradicinio skrandžio rūgšties sutrikimo gydymo mitas ir rekla­mų peršama nuomonė," - rašo integruotosios medicinos ikona, medicinos daktaras Džonatanas Raitas. Raitas buvo pačiame prieša­kyje, mokydamas žmones apie didžiulę hid-rochlorinės rūgšties svarbą žmogaus sveikatai. Jis net parašė knygą pavadinimu Why Stomach Acid is Good for You („Kodėl skrandžio rūgštis yra jums naudinga"), kurią labai rekomenduo­čiau perskaityti.

Štai kaip viskas veikia ir kodėl rūgšties slo­pinimas yra tokia bloga mintis: hidrochlorinė rūgštis (HCI) atsako už skrandžio fermentu aktyvumą, kurie vėliau skaido mūsų suvalgytus baltymus. Trūkstant HCI, tie fermentai neaktyvuojami, o baltymai neišskaidomi. Koks viso to rezultatas? Labai nusilpęs virškinimas. Skrandžio rūgštis pasilieka skrandyje ir gausėja, kol galiausiai susidaro didesnis rūgšties kiekis, kuris vėliau gali plūstelti stemplėn.

Hidrochlorinės rūgšties trūkumas yra vie­nas iš pagrindinių daugelio virškinimo sutrikimų faktorių. Raitas tiki, kad net tokias iš esmės nesugretinamas ligas kaip reumatoidinį artritą, vaikų astmą, osteoporozę, chronišką nuovargį ir depresiją sieja žemas skrandžio rūgšties lygis. Vaikų astma yra ypač geras pavyzdys. Paaiškėjo, kad daugiau nei 80 proc. vaikų, kuriems buvo diagnozuota astma, turi mažą HCI kiekį. Todėl, Raito teigimu, hidrochlorinė rūgštis galėtų tik­rai labai pasitarnauti gydant vaikus su astma.

Jis sako: „Iš šimtų atvejų supratau, kad dau­giau nei 50 proc. pas mane ateinančių astma sergančių vaikų galima gydyti tiesiog normali­zuojant jų skrandžio rūgštį ir atitinkamai ski­riant vitamino B12, be jokių bronchodiliatorių ar kortikosteroidų".

Kadangi dauguma bakterijų negali išgyventi rūgštinėje aplinkoje, rūgšties gamybos nutrau­kimas sukuria joms tikrą nirvaną. Be rūgšties išnaikinti bakterijas labai sunku, nes jos links­minasi ir dauginasi kaip triušiai. Toks staigus bakterijų augimas skrandyje ir plonojoje žarno­je gali sukelti daugybę simptomų: dujų kaupi­mąsi, vidurių užkietėjimą, viduriavimą ir infek­cijas. Jis taip pat gali trikdyti vitamino B12 įsi­savinimą ir riebalų bei angliavandenių virškini­mą ir įsisavinimą. Be to, rūgšties trūkumas gali skatinti alergiją maistui. Kodėl? Todėl, kad jei skrandyje neturime pakankamai rūgšties suvirš­kinti maistui, jis nebėra tinkamai išskaidomas ir atsiranda vadinamas padidėjęs žarnyno gleivinės pralaidumas. Dėl to pralaidumo nesuvirškinto maisto dalelės patenka atgal į mūsų sistemą. Tuo tarpu mūsų imuniteto ląstelės savo ruožtu šaukia: „Ei, kas čia dabar? Mes nepažįstame šitų tipelių," - ir pagal jų supratimą puola „svetimus įsibrovėlius". Šis reiškinys laisvai gali pagimdyti alergiją maistui.

Galbūt dabar sau galvojate, „Gerai, sutinku, kad rūgštis man gali pasitarnauti. Bet juk ji vis tiek sukelia man tuos bjaurius rėmens skausmus. Ar neturėčiau jau vien dėl šios priežasties jos atsikratyti? Jeigu jūs išties taip mąstote, tikrai nesate toks vienintelis. Daugelis žmonių galvoja, kad vienas iš būdų atsikratyti rūgšties refliukso yra atsikratyti pačios rūgšties (o for­macijos įmonės ir kompanijos, iš antacidu uždirbančios po 13 milijardų dolerių per metus, tikisi, kad Jūs taip ir mąstote). Taigi, jei esate vienas iš didžiulės, didžiulės daugumos žmonių, kurie galvoja, kad antacidai yra Jūsų skrandžio rūgštingumo problemos sprendimas, nuošir­džiai tikiuosi, kad perskaitę šį skyrių, savo nuo­monę apgalvosite iš naujo.

Rūgštį prieš rūgštį?

Iš vieno specialisto interviu su mokslų daktaru Džonatanu Raitu (Jonathan Wright).

Klausimas: Kas gali palengvinti skrandžio veik­los sutrikimus?

Raitas: dauguma skrandžio veiklos sutrikimų (noriu pabrėžti, kad pasakiau dauguma šių sutrikimu, o ne visi) kyla dėl skrandyje esančio rūgšties trūkumo, o ne pertekliaus.

Kai pas mane į kliniką ateina keturiasdešimtmetį peržengusi liaudis ir sako, kad juos kankina rėmuo ir skrandžio veiklos sutrikimai, aš savo ruožtu sakau, kad pirmiausia noriu tuos skrandžius ištirti. Daugiau nei 95 proc. tų žmonių grįžta su testo rezultatais, rodančiais rūgšties nepakankamumą.

Taigi liepiame jiems gerti HCI rūgšties pakaitalą su pepsino kapsulėmis kiekvieno val­gio metu. Ir savaime suprantama, kad j tai susilaukiu atitinkamos reakcijos. Dažnai jie man sako: „Ar jūs koks nors pakvaišęs daktariūkštis? Man skrandyje rūgštis kyla, o jūs norite, kad papildomai gerčiau HCl? Aš juk mirtinai sudegsiu!"

Tuomet mes jiems atsakome: „Ne, ne, ne prašome pažiūrėti j savo testo rezultatus. Net jei esate reiklus Boingų inžinierius, šie faktą nepaneigiami. Pažiūrėkite, kokie turėtų būt normalūs testo rezultatai ir koks yra skirtumas. Paklausykite, net jeigu po ranka turėtumėte bikarbonato tam atvejui jei klystu, turėkite. Bet prašau jūsų, gerkite ir HCI kapsules kiekvieno valgio metu."

Vėliau žmonės sugrįžta ir sako: „Niekada nebūčiau patikėjęs, kad HCI su pepsinu kiekvieno valgio metu susidoros su mano rūgšties sutrikimais. Kaip tai įmanoma?" Tada aš jiems tiesiog paaiškinu, kad nežinau molekulinių mechanizmų. Žinau tik tai, kad tai veikia, ypač tais atvejais, kai prieš save turime akivaizdžius anomalijos testo rezultatus.

Su leidimu perspausdinta iš Franklino Sanderso (Franklin Sanders) „Pinigų keitėjo" (The Money Changer)(www.themoneychanger.com).

Kas negerai su rūgšties slopinimu? Daug kas

Problema kyla ne dėl rūgšties pertekliaus. Kartais atvirkščiai - ją sukelia tos pačios rūgš­ties stygius (skaitykite toliau). Problemos esmė yra tai, kad rūgštis retkarčiais nuteka ne ten, kur reikia, ir patekusi stemplę prisiliečia prie jautrių audinių ir degina. Ši refleksinė reakcija gali dalinai kilti dėl raumens (vadinamo apati­niu stemplės rauku ASR), esančio apatinėje stemplės dalyje, kuris būna arba nusilpęs, arba tiesiog nustojęs teisingai funkcionuoti. Kol ASR lieka uždaras, koks ir turėtų būti, Jums viskas bus gerai. Nebus jokių rėmens simptomų, jokio deginimo.

Raitas teigia, kad „sudarius geras sąlygas bei suteikus pakankamai laiko sudirgusiam ar pažeistam ASR pagyti, jis paprastai grįžta prie savo normalių, sveikų funkcijų, panaikindamas rėmenį. Net ir sunkesnę GERL formą dažnai [bet ne visada] galima įveikti, remiantis tokia gydymo nuostata".

Ir pagaliau štai tikrasis kaltininkas: rėmuo gali ir dažnai atsiranda būtent dėl sumažėjusio hidrochlorinės rūgšties kiekio skrandyje! Pasak Raito, nesuskaičiuojama daugybė žmonių, ken­čiančių nuo skrandžio veiklos sutrikimų, turi skrandžio rūgšties nepakankamumą. Turėkite omenyje, jog sveikas žarnynas bei optimalus virškinimas priklauso nuo adekvataus rūgšties kiekio Jūsų skrandyje. Juk galiausiai rūgštis ska­tina svarbių maistinių medžiagų ir amino rūgš­čių, - jau neminint vitamino B12, folio rūgšties ir kalcio, - virškinimą ir įsisavinimą. Jeigu dėl rūgšties nepakankamumo nebus aktyvuotas svarbusis virškinimo fermentas pepsinas, Jums rimtai nepasisekė. Jūsų virškinimas pablogėja, o su juo prastėja ir Jūsų organizmo gebėjimas pasisavinti iš maisto sveikatai reikalingas maistines medžiagas.

Jei vis dar nesate įsitikinę, kad problema visai ne dėl rūgšties pertekliaus, atsižvelkite bent į tai, jog senstant rėmens ir GERL atvejų daugėja. Be to, kai senstame, mūsų organizmas gamina vis mažiau (ne daugiau!) hidrochlorinės rūgšties (vyresnio amžiaus žmonės turi mažiau­siai HCI).

Jeigu problemos sukėlėjas būtų rūgšties perteklius, paauglius turėtų dažnai kankinti rėmuo, o močiutės ir seneliai turėtų juo skųstis daug rečiau," - pastebi Raitas. Mes, be abejo, žinome, kad yra atvirkščiai.

Taigi, net ir tais atvejais, kai rūgšties slopi­nimas suteikia trumpalaikį palengvėjimą, tai nėra geras sprendimas. Daug geresnis būdas ilgam laikui išsigydyti rėmenį bei skrandžio veiklos sutrikimus yra virškinimo procesų geri­nimas ir apatinio stemplės rauko (kad jis atitin­kamai funkcionuotų) gydymas. Prie to, kad galima sau padėti tiek pakoregavus mitybą ir vartojant veiksmingus papildus (kaip kad tuos, kurie nurodyti natūraliame recepte), dar papasakosiu jums daugiau apie tai ,kaip galiteatkurti sveiką virškinimą, išgydyti žarnyną ir apskritai pagerinti savo sveikatos būklę.

Stengdamiesi, kad žarnynas būtų sveikas (t.y. kad būtų reikalingas skrandžio rūgšties kiekis ir tinkamai funkcionuotų apatinis stemplės raukas – tiesiog venkite maisto, kuris jį trikdo, - jūs jau esate pakeliui į išsivadavimą nuo rėmens simptomų.

Verta žinoti

Kai kitą kartą jus kankins rėmuo, pabandykite išgerti vieną didelį šaukštą obuolių sidro acto arba citrinos sulčių. Jeigu tai sustabdys deginimą, žinokite, kad Jums tikriausiai trūksta hidrochlor­inės rūgšties. Galite ir toliau kiekvieno valgio metu lėtai gurkšnoti obuolių sidro actą maišydami jį su vandeniu. Tačiau jei po acto gurkšnojimo rėmuo suaktyvėja, gali būti, kad Jūsų skrandyje hidrochlorinės rūgšties yra per daug.

Raudonasis ankštinis pipiras taip pat stimuliuoja HCI, bet jei Jums iš tiesų jos trūksta, kaip ir daugeliui žmonių, reikės vartoti papildus.

Dar vienas būdas normaliai gyventi yra šis: norė­dami sužinoti, ar jums netrūksta hidrochlorinės rūgšties, pabandykite valgio metu išgerti vieną betaino-HCI kapsulę. Jei nepastebėsite jokių pokyčių, vadinasi, ta kapsulė buvo jums reikalin­ga. Kito valgio metu dozę padidinkite. Darykite taip kiekvieno valgio metu, kol pajusite silpną deginimą. Tada nutraukite dozavimą ir žinokite, kad viskas normalizavosi.

Medicinos daktaras Džonatanas Raitas rekomen­duoja betainą-HCI su pepsinu, kurio dažniausiai galima įsigyti kapsulėmis, pažymėtomis „10 grains" arba 650 mg. Visa papildymo dozė suaugusiam žmogui gali siekti nuo 6 iki 7 kapsulių vieno valgy­mo metu. Kaip sako Raitas, „vieniems iš mūsų reikia viso papildymo, o kitiems ne".

Jeigu esate nėščia arba skundžiatės virškinimo trakto sutrikimais ar aukštu kraujospūdžiu, var­tokite gencijoną ir HCI tik pasitarusi su sveikatos specialistu. Venkite HCI, pepsino ir gencijono, jeigu turite skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opą, arba tuo metu, kai patiriate aštrų skausmą. Vietoj to geriau konsultuokitės su savo šeimos gydytoju

Pirmas žingsnis: prasideda nuo maisto

Pirmiausia, ką turėtumėte padaryti, - tai paša­linti žinomus dirgiklius, kurie verčia ASR netin­kamai atsiverti (taip leisdami net mažiausiam rūgšties kiekiui šoktelti atgal į stemplę).

Tokių dirgiklių maisto produktų sąraše turi­me kofeiną bei juo prisotintus gėrimus, arbatą ir šokoladą. Visi jie žinomi kaip atpalaiduojan­tys ASR ir taip duodantys kelią skrandžio turi­niui šokinėti į stemplę. Šokolade yra koncent­ruoto teobromino (komponentas, randamas įvairiuose augaluose, kaip antai kakavoje, arba­toje ir kavoje), kuris atpalaiduoja ASR. Kiti maisto produktai, kurie atpalaiduoja arba silpni­na apatinį stemplės rauką, yra: pomidorai, aštrus maistas, svogūnai, citrusiniai vaisiai ir jų sultys, alkoholis ir tabakas.

Galiausiai reikia paminėti tuos maisto pro­duktus, kurie, užlaikydami maistą skrandyje, lėtina virškinimą. O tai gali sukelti padidėjusį spaudimą skrandžiui, pridedant daugiau įtam­pos nusilpusiam ASR, ir tuo būdu duoti kelią refliuksui. Į pastarųjų maisto produktų sąrašą įeina keptas arba riebus maistas; kenkia ir didelės valgio porcijos. Daugelis žmonių stengiasi numalšinti rėmenį prieš miegą gerdami pieną. Tačiau pie­nas gali rėmens deginimą tik suaktyvinti. Gausi vakarienė su daug pieno - geras receptas katast­rofai sukelti. Kad pienas aptraukia skrandį ir padeda nuo rėmens, yra senas mitas. Priešingai, jis gali skrandyje sukelti tikrą pragarą. Be to, kuo riebesnis pienas, tuo blogiau gali viskas baigtis.

Tyras ir švarus vanduo yra tai, ką tikrai gali­te gerti (žinau, tai tikriausiai ne pati džiugiausia naujiena pasaulyje, bet tai padeda). Kai kurie mokslininkai teigia, jog rėmuo yra vandens trū­kumo organizme ženklas (ypač viršutinės virški­nimo trakto dalies dehidracija). Taigi prieš sku­bėdami prikimšti savo organizmą antacidų ir vaistų, geriau iš pradžių gerkite vandenį. Bet gerkite jį tarp valgymų, o ne valgio metu. Kad neslopintumėte HCI, kuri jums bus reikalinga baltymams suvirškinti, su maistu geriau gerkite apie 120 g vandens.

Antras žingsnis: veda link fermentų ir probiotikų

Natūralus gydymas nuo rėmens yra dviejų etapų procesas. Pirma, suvaldome maisto dir­giklius (žr. prieš tai).Antra, pasitelkiame į pagal­bą natūralaus recepto sunkiąją artileriją: virški­nimo fermentus ir probiotikus.

Virškinimo fermentai yra natūralus Jūsų organizmo produktas (kurio veikimo mygtuką paspaudžia skrandžio rūgštis). Tačiau kai sensta­me, jų gaminimas sulėtėja. Laimei, galime var­toti virškinimo fermentų papildus, - rinkoje rasime galybę kokybiškų produktų (norėdami sužinoti, kas patinka man, bei mano rekomendacijai, žvilgtelkite į mano tinklalapį: www.jonnybowden.com). Virškinimo fermentai pasirodė esą labai naudingi gydant rėmenį. Dar žinomi kaip kartieji vaistai, jie gyvuoja nuo senų seno­vės, - augalų ir vaistažolių pavidalu.

Gencijono šaknis yra gerai žinomas kartusis vaistas. Ji gerina virškinimą, sužadindama apeti­tą ir stimuliuodama virškinimo sulčių išsiskyri­mą bei kasos veiklą. Ši šaknis taip pat skatina hidrochlorinės rūgšties ir tulžies sekreciją ir yra gerai žinoma kaip tulžies pūslės problemų ir rėmens malšintoja. Dauguma šiuolaikinių papil­dų susideda iš tokio fermentų mišinio kaip bromelaino (išgaunamo iš ananasų), papaino (iš papajų) ir proteolitinių fermentų (iš gyvūnų), kurie skaido baltymus.

Aš rekomendavau virškinimo fermentų papildus, kurių sudėtyje yra HCI (kaip ir dau­guma kitų geros kokybės papildų). Pakaitomis galite vartoti grynus HCI papildus. Pati popu­liariausia HCI papildų forma yra vadinama betainu HCI. Tai betaino, išgaunamo iš cukri­nių runkelių, ir hidrochlorinės rūgšties derinys (Pastaba: paprastas, su niekuo nemaišytas betai­nas yra žinomas kaip trimetilglicinas arba TMG; tai cheminis betaino pavadinimas. Nepainiokite dviejų jo pavadinimų. Betainas, arba TMG, yra vertingas papildas, naudojamas uždegiminio organizmo komponento - homocisteino (kuris randamas kraujyje) kiekiui mažinti. Tačiau jis neturi nieko bendro su virš­kinimu. Tam Jums reikia betaino, surišto su hidrochlorine rūgštimi, pvz.: betainas-HCI).

Probiotikai, dar vadinami „gerosiomis bak­terijomis", yra nuostabūs sveiko virškinimo padėjėjai. Tiesą sakant, jie tiesiog tam būtini. Prisiminkite, kad Jūsų žarnynas yra tarsi harmoningas „gerųjų" bakterijų (gėlių) įr „bloųjųjų" bakterijų (piktžolių) sodas. Visi turime ir tu ir anų. Pagrindinė užduotis - išlaikyti bakterijų pusiausvyrą. „Gerosios" bakterijos - probiotik - yra naudingosios Lactobacilhis acidophilus ir Bifidobacterium bifidum bakterijos. Probiotinės bakterijos palankiai keičia žarnyno mikrofloros pusiausvyrą, slopina kenksmingų bakterijų (Candida albicans, arba „grybelio") augimą, skati­na gerą virškinimą, stiprina imunines funkcijas ir didina atsparumą infekcijoms. Probiotikuose yra ir fermentų, kurie padeda išskaidyti ir suvirškinti pieno produktuose esančią laktozę. Geriausias porduktas, kur galima rasti probiotikų, yra jogurtai su „aktyviosiomis kultūromis". Bet Jūs galite padidinti šių bakterijų kiekį įsigy­dami tinkamą, aukštos kokybės probiotinį pro­duktą (esu pažymėjęs keletą puikių savo internetiniame puslapyje: www.jonnybowden.com). Vartokite probiotikų piliules arba įsigykite mil­teliais, kuriuos galima maišyti su vandeniu ar dėti į jogurtą.

Valgymas mažesniais kiekiais irgi padeda, taip pat ir laisvesni drabužiai (juk visai nenorite aptempto pilvo). Tiesą sakant, pabandykite val­gyti mažiau, net jeigu dėl to tektų valgyti daž­niau (prisiminkite, kad daug maisto skrandyje sukelia spaudimą, ir tuomet apkraunamas nusi­lpęs ASR ir sukeliamas taip bauginantis refliuksas). Valgymas mažais kiekiais drausmina.

Ir jokiu būdu pavalgę nekriskite į lovą, ypač po didžiulio prisivalgymo. Stenkitės pavalgyti mažiau ir, prieš atsipalaiduodami su nuotolinio valdymo pulteliu, keletą valandėlių luktelkite.

Kaip tik

Kaip tik kai jau buvau pabaigęs šios knygos rankraštį ir išsiuntęs redaktoriui, gavau elektroninį laišką, kuriame perskaičiau, kad mano geras draugas, didis integruotosios medicinos guru, medicinos daktaras Leo Galandas (Leo Galland), turėjo pasirodyti Today šou. Per nacionalinę televiziją jis kalbėjo apie viską, ką mes aptarėme šiame skyriuje: kodėl skrandžio rūgštis turi būti jūsų sąrašo viršūnėje ir kodėl rūgštį mažinantys vaistai yra tikrai netikusi mintis. Galite pasižiūrėti Galando pasirodymą Today šou internete: www.fatresistancediet.com.

* * * * *

Cinko karnozinas

Nuo skrandžio opų

Ką gaunate sudėję mineralą cinką su amino rūgštimi karnazinu? Atsakymas į šį klausimą gali tapti jūsų bilietu į skrandžio negalavimų pabaigą.

Maisto papildų kategorijoje cinko karnozinas – gana naujas derinys, daug žadantis gydant opas. Tai gere žinoti 20 – čiai mln. Žmonių JAV, kenčiančių nuo opų: dauguma jų – moterys virš šešiasdešimt metų amžiaus.

Cinko karnoziną nebūtina vartoti visiems, tačiau jei kenčiate nuo skrandžio arba žarnų opų, jis Jums turėtų padėti.

Opos atsiranda dirginant skrandžio sieneles. Jų negydant atsiranda skylutės ir visiems pažįstami simptomai: rėmuo, skrandžio skausmas, pykinimas ir netgi vėmimas.

Ką paprastai darote, kai šitaip nutinka?

Pliumpt, pliumpt, pššš, pššš

Jei esate panašus į milijoną kitų amerikiečių, tai griebiatės vaistų. Prevacidas (Prevacid) ir neksiumas (Nexium)yra daugiausiai šalyje parduodamų receptinių vaistų penketuke. Milijonai žmonių kasdien vartoja nereceptinius rūgštingumą mažinančius vaistus, pvz., Timis, Maalox, Rolaids, Mylanta. Tai nėra labai gerai. Ilgainiui antacidai pradeda labiau kenkti nei atneša naudos. Vienintelis būdas gauti organizmo funkcionavimą užtikrinančių maistinių medžiagų yra virškinimo sistema. Todėl skrandyje esant nepakankamam rūgščių kiekiui, maisto virškinimas ir maistinių medžiagų pasisavinimas prilygsta boksavimuisi viena ranka, kai kita surišta užnugaryje. Svarbiausias skrandžio fermentas, aktyviausias dalyvaujantis virškinime, vadinamas pepsinu. Jis - pagrindinis skrandžio baltymas – yra virškinimo fermentas. Kad pepsinas pradėtų veikti, reikalinga rūgštis. Vaistais mažinant rūgščių kiekį, pepsinas tampa neveikliu. Jūsų virškinimas taip pat tampa labiau komplikuotu.

„Nuolatinis antacidų vartojimas gali ilgam neikti skrandžio veiklą," - teigia mano draugasneurologas Endriu Rubmanas (Andrew bman , N.D.).

Kai kurie antacidai skatina skrandžio rūgšties išsiskyrimą, vadinamą rūgšties reakcija (arba atoslūgiu), o tai dar labiau pablogina skrandžio ir žarnyno veiklą. Kai kurie sveikatos specialis­tai mano, kad antacidų perdozavimas keičia rūgščių ir šarmų pusiausvyrą virškinimo trakte, trikdo „gerųjų" ir „blogųjų" bakterijų pusiaus­vyrą ir sudaro sąlygas Helicobacter pylori (H. pylo­ri) infekcijai atsirasti. Ši infekcija - dažniausias skrandžio infekcinis susirgimas, sukeliantis skrandžio opas.

Taigi, antacidai nėra išeitis nei rėmeniui, nei opoms gydyti. Tačiau cinko karnozinas galėtų pagelbėti. Cinko karnozinas ištirpsta skrandyje ir prilimpa prie opos (arba žaizdos), esančios skrandžio sienelėje. Jis kur kas efekty­vesnis nei kitos cinko formos.

Ištirpęs cinko karnozinas lygina membraną, gydo žaizdas, atkuria audinius ir padeda išlaiky­ti gleivių barjerą - skrandžio apsauginę sienelę.

Japonai cinko karnoziną vartoja nuo 1994 m. daugeliu tyrimu įrodyta, kad vartojant cinko karnoziną pastebimas skrandžio opos sindromų, įskaitant rėmenį, raugalį bei pilvo pūtimą, sušvelnėjimas.

NATŪRALUS OPŲ GYDYMO RECEPTAS

Cinko karnozinas: 75 mg, dozė padalinta j keletą dalių. Po 8 savaičių vartojimo turėtų išryškėti rezultatai.

Probiotikai: 1-10 mlrd. bakterijų

Gliutaminas: 1-20 g per dieną. Dozė padalin­ta j keletą dalių.

Alavijo sultys: 5-30 ml, 2-3 kartus per dieną.

Deglicirizinuotos lakricos (DGL) milteliai:

200-400 mg ištirpintų 200 ml šilto vandens

Kopūstų sultys: 1,1 L šviežių sulčių per dieną. Pradėkite nuo mažesnio kiekio ir palengva didinkite, kad išvengtumėte skrandžio veiklos sutrikimų.

Pastaba: Nurodytos kasdienės dozės piliulėmis arba kap­sulėmis. Jei nurodyta kitaip, laikykitės duotų nurodymų.

4. Probiotikai imuniteto stiprinimui

Cinkas - puiki priemonė apsisaugoti nuo infekcijų

Jei mineralus prilygintumėme senovės dievams, tai cinkas būtų Dzeusas: mineralas -didvyris, imu­ninės sistemos saugotojas, gynėjas nuo svetimkūnių, dalyvaujantis iš esmės visuose apsaugos nuo infekcijų procesuose. Cinkas gali tapti geriausiu Jūsų draugu jei peršalote, užsikrėtėte kokia nors infekcija ar suskaudo gerklę.

Būdamas svarbus 300 fermentinių organizme vykstančių funkcijų sudedamąja dalimi, cinkas aptinkamas kiekvienoje iš 80 trilijonų mūsų organizme esančių ląstelių. Be jo mes neišgy­ventumėme. Cinkas padeda mums augti ir vys­tytis, kvėpuoti ir virškinti maistą. Viena iš pir­minių jo funkcijų - padeda gyti žaizdoms ir atkuria audinius. Kalbant XXI amžiaus termi­nais, cinkas - „gydomoji" maistinė medžiaga. Kadangi mūsų organizmas kartais vis susiduria su mažomis (ir didelėmis) traumomis, cinkas mums reikalingas atsitaisymo procesui (giji­mui). Be cinko mes paprasčiausiai subyrėtume. Jei esate panašus į milijonus amerikiečių, tai tik pasirodžius pirmiesiems peršalimo požymiams griebiatės cinko pastiles. Būtų šaunu. Garsioje Klyvlendo klinikoje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad vartojant cinko pastiles per­šalimo trukmė įspūdingai sutrumpėjo net 50%. Ekologinių standartų duomenų bazėje, tei­kiančioje vienus iš patikimiausių man žinomų duomenų apie maisto papildus ir vaistus, teigia­mas cinko poveikis imuninei sistemai vertinamas B lygiu. Tai reiškia „paremtas tvirtais moksliniais įrodymais". Turint omenyje, kad įvertinimas B lygiu prilygsta aštuonetui Harvarde - visai neblogai. Cinkas turi antivirusinį poveikį ir kovoja su virusais, kurie gali būti net paprasčiausio peršalimo sukėlėjai. American Journal of Clincal Nutrition neseniai paskelbė tyrimą, trukusį vienerius metus. Jo metu tiria­mieji turėjo vartoti (arba nevartoti) cinko papil­dus. Vartoję cinką tiriamieji peršalimo ligomis sirgo kur kas mažiau nei vartoję placebo. Be to, 88% vyresnio amžiaus tiriamųjų peršalimo simptomai sušvelnėjo vartojant reguliarią 45 mg cinko dozę. Atkreipkite dėmesį į tai, kad tyrimo dalyvių amžius 55-87 metai. Ar mums senstant organizmui reikia didesnio cinko kie­kio? Cinko pastiles išpopuliarėjo 2000 m. paskelbus Wayne State universitete atliktus tyri­mus, kurių metu įrodyta, jog cinkas žymiai sušvelnino peršalimo simptomus. Čiulpiant pastiles veikiami gerklės audiniai, kuriuose dau­ginasi virusai. Taigi, artėjant peršalimo ir gripo sezonui, griebkitės cinko pastilių.

Niekada nesakykite „niekada"

Žinoma, kaip dauguma kitų natūralių vaistų, cinkas turi savų skeptikų. Prieš maisto papildus -nusiteikusi komanda nuolat garsina vieną tyrimą, kurio metu siekta įrodyti, kad cinkas peršalimo neveikia. Peršalusiems tiriamiesiems buvo duotos trejopos cinko dozės - 5 mg, 11,5 mg ir 13,3 mg. Tokios cinko dozės - apgailėtinos; 5 mg cinko nesudaro net 65 % rekomenduojamos dienos normos (RDN) moterims ir yra mažiaubnei pusė sveikam vyrui rekomenduoja­mos dozės. (Yra pagrindo manyti, kad sergantiems žmonėms reikia daugiau nei RDN.)

Kai tyrėjai „apibendrino" visų trijų grupių rezultatus, paaiškėjo, kad mažytės cinko dozės nesukėlė jokio poveikio.

Nepaisant to, tiriamieji, gavę 13,3 mg cinko, peršalimo ligomis sirgo 30% trumpiau. Nežinau, kaip Jūs, bet jei trupinėlis cinko sutrumpina sirgimą peršalimo ligomis visa diena - kaip įrodyta tyrime - aš jį vartosiu.

Šio tyrimo metu vartotas dvejopas cinkas - cinko acetatas ir cinko gliukonatas. Tik viena iš šių rūšių veikė efektyviai (gliukonatas). Esmė ne ta, kad cinkas neveikia peršalimo, o ta, kad rei­kia vartoti tinkamus kiekius ir tinkamosrūšies cinką. Įsidėmėkite: siekdami sumažinti peršali­mo simptomus keletą dienų vartokite 13-23 mg cinko gliukonato pastiles arba kas dvi valandas vartokite cinko gliukonato-glicino turinčias pastiles. Geriausias poveikis gaunamas pradėjus vartoti pastiles iš karto, kai pastebimi pirmieji peršalimo požymiai.

NATŪRALUS IMUNITETO STIPRINIMO RECEPTAS

Cinkas: 30-50 mg*

Vitaminas C: 1 -2 g

Selenas: 200 mcg

Probiotikai: 10 mljrd. bakterijų

Multivitaminai/ mineralai: neviršykite 35-40 mg per dieną cinko dozės, nebent esate prižiūrimas savo gydytojo.

Ežiuolė (echinacea): 300 mg

Dieta/gyvensena: mažinkite suvartojamo cukraus kiekį, pagalvokite apie detoksikacijos kursą.

Ilgalaikis didesnio nei 50 mg cinko vartojimas gali sumažinti vario kiekį organizme, todėl kartu su cinku rekomenduojama vartoti ir nedideles vario dozes.

Įsidėmėkite: Nurodytos kasdienes dozes piliulėmis arba kapsulėmis. Jei nurodyta kitaip, laikykitės duotų nurodymų.

Cinkas: trūkstama puikaus imuniteto jungtis

Tyrimais įrodyta, kad didelis cinko trūkumas stipriai slopina imunitetą, nes cinkas būtinas baltųjų kraujo kūnelių (limfocitų), dar vadina­mų T ląstelėmis, formavimuisi ir jų aktyvumui. Žmonėms, kurių organizme mažai cinko, pavar­tojus cinko papildų, T ląstelių kiekis išauga ir jie gali veiksmingiau kovoti su ligomis.

Atlikta nemažai tyrimų, įrodančių, jog dėl prastos mitybos nusilpę vaikai, pavartoję cinko papildų, infekcine diarėja serga trumpiau.

Cinko papildai gali padėti gydyti odos pikt­žaizdes ir praguląs tiems žmonėms, kuriems dar tik pradeda trūkti cinko. (Kai cinko kiekis organizme pakankamas, jo papildai nepaspartina žaizdų gijimo.)

Bėda tai, kad nežinia, kada jo kiekis organizme atitinka normą. Nėra nė vieno laborato­rinio testo, kuris metodiškai pagrįstai ir tiksliai padėtų išmatuoti cinko kiekį organizme.
(Mitybos specialistai naudoja paprastą cinko skonio testą, tačiau apie jį ve visi yra girdėję ir jisgana subjektyvus.) Atliekant tyrimus ar be jų, aiškų viena – dauguma iš mūsų gauname nepakankamą cinko kiekį. Remiantis JAV žemės ūkio departamento 1996 m. atliktu tęstiniumaisto vartojimo tyrimu, daugiau nei 70 procentų amerikiečių negauna kasdienės rekomenduojamos cinko normos, kuri moterims siekia 8 mg, o vyrams – 11 mg cinko per dieną. (10 % tiriamųjų negauna net pusės RDN kiekio!)

Oregono valstybinio universiteto Linuso Paulingo instituto tyrinėtoja Emilė Ho (Emily Ho, Ph.D.) apskaičiavo, kad cinko trūkumas būdingas dviems mlrd. žmonių pasaulyje, ir tai sudaro trečdali planetos gyventojų. Genetikos specialistas Liping Huang, dirbantis ARS Vakariečių mitybos tyrimų centre Deivise, (Kalifornija) pastebi, kad „nežymus cinko trū­kumas pastebimas JAV kūdikių, pradėjusių vaikščioti vaikų, ikimokyklinukų, nėščiųjų ir maitinančių krūtimi moterų bei pagyvenusio amžiaus žmonių organizmuose". Vegeterai, nevartojantys mėsos ir pieno produktų, taip pat patenka j rizikos grupę.

Mineralas ne tik vyrams

Žurnalų, rašančių apie vyrų sveikatą, dėka cin­kas užsitarnavo „vyriškos" maistinės medžiagos reputaciją. Tai siejama su faktu, kad cinkas būti­nas spermos ir vyriško hormono testosterono gamyboje. (Juokingas faktas: austrės manomos esant „seksualiu" maisto produktu - netgi afrodiziaku, - nes jose gausu cinko.) Sveikoje pros­tatoje cinko kiekis yra didesnis nei kituose organizmo minkštuosiuose audiniuose. Tuo tarpu vėžinėje prostatoje cinko kiekis kur kas mažesnis nei kituose audiniuose.

Be to, cinkas siejamas ir su nevaisingumu. Nevaisingos šeimos JAV sudaro 20 procentų visų šeimų. Pagrindinė to priežastis (35 procen­tai porų) yra spermos anomalijos. Cinkas būti­nas visais vyrų reprodukcijos aspektais, įskaitant hormonų vystymąsi, sveiką ir gausią spermą, jos, judrumą. Tampa savaime suprantama, jog cinko reikėtų gauti pakankamai, ypač vyrams. Paprastai nevaisingų vyrų, kurių spermatozoidų kiekis spermoje nedidelis, organizme aptinka­mas mažesnis cinko kiekis. Vieno tyrimo metu įrodyta, kad padidinus cinko ir folio rūgšties kiekį organizme, nevaisingų vyrų spermoje spermatozoidų kiekis išaugo.

Tačiau cinkas tikrai ne vien tik vyrų mine­ralas. Tyrimais įrodyta, kad jis padeda ir hiperaktyviems vaikams, turintiems dėmesio sutriki­mų, mažina bei stabdo regėjimo lauke atsiradu­sių dėmių plitimą, kuris gali sukelti apakimą. Cinkas būtinas abiejų lyčių atstovams - jis nai­kina ant rankų nagų esančias baltas dėmeles, mažina plaukų ir nagų trapumą, gali padėti esant menstruacinėms problemoms, impotenci­jai, skaudantiems keliams bei klubo sąnariams. Ir nesvarbu, kokios Jūs lyties, - jei manote, kad imunitetą būtina stiprinti, cinko (ar jo papildų) Jūsų mityboje turėtų būti pakankamai.

Galiausiai, cinkas būtinas atkoduojant DNR instrukcijas – vadovą vartotojui, kaip išlaikyti veiksnų organizmą. Naudodamasis šiomis instrukcijomis organizmas gamina baltymus, užtikrinančius raumenų, kaulų, hormonų, fermentų ir daugybės darnų darbų. Cinkas yra apie 400 šių baltymų būtinas komponentas.

5. Probiotikai ir ginekologija

Mieliagrybių žudikai

Nuo baltojo balkšvagrybio (Kandida – aldicans)

Mus supa gausybe grybelių, vadinamų Candida-albicans, dar zinomų kaip Candida vaginitis, Candidiasis, pienligė ir ,,tas erzinantis niežėjimas varo mane iš proto". Grybelines infekcijos iš tiesų labai nemalonios.

 

Kandida albicans bakterijos sparčiai dauginasi ir plinta. Todėl nenuostabu, kad dažniausiai dėl sukeltų problemų moterys konsultuojasi su savo gydytojais. Bet jei manote, kad mes kalbamės tik apie ,,moteriškas problemas", - klystate. Galbūt grybelinė infekcija priskiriama mergaitiškų pašnekesių grupei, tačiau Candida albicans žala išryškina akivaizdžius simptomus. Jų daroma žala jaučia ir vyrai, ir moterys, ir tai neapsiriboja intymiomis kūno vietomis. Tai rimta.

Virškinamojo trakto veiklos ekologija

Virškinamasis traktas yra viena svarbiausių ir sudėtingiausių organizmo sistemų, kurią Maiklas Geržonas (Michael Gershon, M.D.) taikliai pavadino ,,antrosiomis smegenimis". Virškinimo sistema iš tiesų panaši į sudėtingą ekologinę sistemą. Įsivaizduokite sodą, apsodintą įvairiausių rūšių gražiausiomis gėlėmis, ir tik kai kur bandančias prasiskverbti piktžoles. Jei nuolat stebėsite piktžoles ir jas ravėsite, sodas atrodys gražiai. Tačiau jei į piktžoles nekreipsite dėmesio, jos išplis po visą soda, prasiskverbs pro gelių šaknis ir jas nustelbs. Jūsų sodo vaizdas primins pievele, matyta filme ,,Košmaras guobų gatvėje".

Sodo gėlės prilyginamos ,,gerosioms" virškinamojo trakto bakterijoms. Bendrai jos vadinamos probiotikais, į tą grupę įeina tokios naudingosios bakterijos, kaip Bifidobacterium bifidum ir Lactobacillus acidophilus. Tačiau žarnyne yra ir ,,piktžolių". Pagrindine iš jų - Candida albicans. Sutrikus žarnyno mikrofloros pusiausvyrai, mieliagrybiai išplinta ir ima daugintis kaip piktžoles (arba triušiai). Makšties grybelio infekcija yra tik vienas iš simptomų ir tikrai ne vienintelis grybelio daromos žalos atvejis. Grybelis gali keliauti po visą organizmą ir tapti sistemine infekcija, pasireiškiančia ir fiziniais, ir psichiniais simptomais. Mieliagrybiai, kaip ir kiti gyvi organizmai, išskiria salinimo produktus, kurie gali sukelti organizmo alergines reakcijas. Paprastai tariant, mieliagrybiu perteklius Jums ne į naudą.

Taigi, kodėl sutrinka mikrofloros pusiausvyra? Pradekime nuo mieliagrybiams palankaus maisto - cukraus.

Grybeliams cukrus itin tinka. Tiesiog idealiai dera. Perdirbti angliavandeniai, pvz., duona ir dribsniai prilygsta stebuklingai medžiagai, padedančiai plisti grybelinei infekcijai.

Kitas geriausias mieliagrybiu draugas yra antibiotikai. Kodėl? Antibiotikai, kaip galingos piktžolių naikinimo priemonės, paveikia ne tik piktžoles, bet ir Jūsų rožes. Antibiotikai naikina viską, taip sudarydami palankias sąlygas mieliag­rybiams įsik//eroti ūkyje. (Kaip ir sode, piktžoles atsigauna greičiau nei rožės.) Asmuo, vartojantis antibiotikus ilgiau nei dvi savaites, rizikuoja užsiauginti mieliagrybių perteklių. Geriamieji kontraceptikai, alkoholis, kofeinas ir imunitetą slopinantys vaistai (įskaitant kortikosteroidus) tik dar labiau paaštrina problemą. Gausus cuk­raus vartojimas ir antibiotiku kursas užtikrina mieliagrybių sukeltų problemų atsiradimą.

Ši problema yra gana klastinga. Akivaizdūs simptomai ir jų lokalizacija būdinga tik keletui atvejų - pavyzdžiui, esant makšties grybelio infekcijai arba pienligei - burnos mieliagrybių pertekliui. Daugeliu atvejų simptomai yra bendri ir gana dviprasmiški. Galite jausti vadinamą smegenų užtemimą, nuovargi, sielvartą, pastebėti bėrimą, dilgėlinę, kitas odos problemas arba sinusų infekcijas bei kitus su mieliagrybiais nesiejamus simptomus. Jausdami plataus spektro simptomus žmonės net neįsivaizduoja, kad yra užsikretie infekcija. (Perspėjimas: apsižiūrėkite kojų pirštus. Jei pastebite kojų grybelį, tikėtina jog Jūsų visas organizmas užkrėstas grybeliu).

Kaip auga jūsų sodas? Ką daryti? Ką gi daryti?

Pirmiausia Jums norisi papildyti zarnnyną gurosiomis bakterijomis. Pradekite nuo probiotinių papildų. Šios gerosios bakterijos gyvena plonojoje ir storojoje zarnose. Jos padeda organiznui pasigaminti vitaminų ir kontroliuoja blogųjų bakterijų augimą. Gerosios bakterijos stiprina imuninę sistemą ir didina atsparumą, infekcijoms.

Lactobacittus yra gerųjų bakterijų rūšis, aptinkama normalioje makšties floroje; manoma, kad šios bakterijos apsaugo nuo mieliagrybių pertekliaus.

Probiotikai turi sveikatai naudingų savybių. Atminkite, kad be sveiko, normaliai veikiančio žarnyno neįmanomas tinkamas maistinių medžiagų įsisavinimas ir jų panaudojimas. Taigi, žarnyno veikla tiesiogiai tampa geros sveikatos pagrindu. Įrodyta, kad probiotikai apsaugo nuo diarėjos ir egzemos, stiprina imunitetą ir mažina susirgimų peršalimo ligomis skaičių.

Įprastas gerųjų bakterijų šaltinis yra jogurtas; tačiau skirtingų rūšių jogurtai skiriasi ir juose esančių bakterijų kiekiu bei jų pajėgumu. Ieškokite etikečių su užrašu ,,sudetyje yra aktyviųjų kultūrų". Tik nesupainiokite su ,,pagamintas iš aktyviųjų kultūrų", nes tokiu atveju jogurto sudėtyje kadaise galėjo ir būti aktyviųjų kultūrų, tačiau ji apdorojant: aktyviosios kultūros žūva. (Tarp kitko, vienintelis dalykas, ką turi bendro ,,užšaldomas jogurtas" ir natūralus jogurtas, kuriame yra probiotikų, - kad abu yra baltos spalvos.) Esu didelis kefyro (fermentuoto pieno), iš ožkos pieno pagaminto jogurto bei graikiško jogurto gerbėjas. Tačiau man nepatinka liesi jogurtai, nes jų sudėtyje yra daugiau nei įprasta cukraus.

Yra ir probiotinių papildų kapsulėmis ir milteliais. Juose yra gyvųjų bakterijų, todėl siekiant geresnių rezultatų, probiotinius papildus reikėtų laikyti šaldytuve.

NATŪRALUS GRYBELINIŲ INFEKCIJŲ GYDYMO RECEPTAS

Probiotikai: 10-30 mlrd, bakterijų kapsulėmis arba milteliais. Vartojami valgant.

Mityba: venkite cukraus, alkoholio, duonos, pelėsinių maisto produktų, pvz., sūrio, melionų ir pistacijų

Oktaninė rūgštis: 500-2000 mg, triskart per dieną valgant.

Raudonėlių aliejus: 250-500 mg, tris kartus per dieną. Arba triskart per dieną gerkite raudonėlių arbatą.

Česnakai: 600-900 mg per dieną, dozę padalinkite į keletą dalių.

*KAD POVE1KIS BUTŲ STIPRESNIS:

Boro rūgsties žvakutės: dėkite į makštį. Niekada negerkite boro rūgšties.

DAR REKOMENDUOJAMA:

Pietų Amerikos (pau d'arco) arbata: palaikykite arbatžoles vandenyje penketą minučių ir gerkite triskart per dieną. Turi natūralių priešgrybelinių medžiagų.

Įsidėmėkite: Nurodytos kasdienes dozės piliulėmis arba kapsulėmis. Jei nurodyta kitaiplaikykitės duotų nurodymų.

Badaujantis padaras: priešgrybelinė dieta

Jei norite atsikratyti grybelio, reikia numarinti ji badu. O tai reiškia, kad teks atsisakyti jų mėgstamo maisto produkto - cukraus.

Atminkite, kad grybelis bujoja saldumynuose bei angliavandenių kupinoje aplinkoje. Geriausia ,,priešgrybelinė" dieta panaši į Atkinso dietą, bent jau keletas pirmųjų šios dietos savaičių: jokio cukraus, jokių perdirbtų angliavandenių (grūdų, makaronų, duonos ar dribsnių), jokio alkoholio, acto, vaisiu, pelėsinio sūrio, žemės riešutų, melionų ir sojų produktų. Bent jau ne dietos pradžioje. Apgailestauju, tačiau alaus sudėtyje taip pat yra mieliagrybių. Taigi, venkite jo. (Tiesa sakant, išskyrus taisykles, draudžiančias valgyti vaisius, laikantis priešgrybelinės dietos taikomi sveikos mitybos principai. Kai pabosta toks maitinimasis, Jūs galite vėl pradėti vartoti kai kuriuos produktus, ypač vaisius.)

Dar keletas pasiūlymų., kaip sustiprinti priešgrybelinį arsenalą.

Kokosų aliejus

Jei skaitėte mano ankstesnę knygą 150 sveikiausių produktų Žemėje, tai žinote, kad esu nepataisomas kokosų aliejaus gerbėjas, - tai vienas iš stipriausių priešgrybelinių savybių turinčių maisto produktų. Jo sudėtyje yra riebiųjų. rūgščių, padedančių organizmui pašalinti grybelį. Kaip ir valgomasis aliejus, jis yra itin atsparus karščiui ir neprisvyla. Tiems, kuriems nuolat pasireiškia grybelis, pravartu kasdien išgerti 2-4 valgomuosius šaukštus kokosų aliejaus.

Kaprilinė rūgštis

Kaprilinė rūgštis yra viena iš riebiųjų, rūgščių, kurios esama kokoso aliejuje; taip pat jos galima įsigyti kaip papildą. Mitybos ir natūraliosios medicinos specialistai jau daugelį metų naudoja ją kaip antigrybelinę priemonę; jos veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais. Nors kaprilinės rūgšties poveikio grybelinėms infekcijoms mechanizmas dar nėra visiškai aiškus, manoma, jog ji įsiskverbia į grybelio ląsteles ir griauna jų sieneles. Kaprilinė rūgštis greitai absorbuojama, taigi didesniam poveikiui gerai ją vartoti tirpiomis kapsulėmis.

Česnakas

Česnakas dar vadinamas rusišku penicilinu; jis laikomas gamtos dovanotu antibiotiku ir antigrybelinę priemone Nr. 1, - todėl česnakas yra ir stiprus priešas kandidai. Jo poveikis tarsi slaptos bombos: puikiai veikia prieš bakterijas ir mieliagrybius, tuo pat metu palikdamas neliestas gerąsias kūno bakterijas. Ne vienu tyrimu atskleista česnako poveikio galia, o kelių tyrimų rezultatai netgi parodė česnaką esant galingesniu už nistatiną, genciano Violetą ir kitas įprastas antigrybelines priemones.

Raudonėlių aliejus

Raudonėlių aliejus naudojamas gydyti kandidai jau daugelį metų, ir tyrimais įrodytas aliejaus poveikis naikinant kandidą. Tiesą sakant, raudonėlių aliejus pasižymi tokiu stipriu antimikrobiologiniu poveikiu, kad net įkvėpė vieną gydytoją, vardu Cass Ingram (D.O.), parašyti apie jį knygą, atitinkamai pavadintą „Vaistai yra spintelėje“ (The Cure is in the Cupboard). Laukiniai raudonėliai, taip kaip ir alyvmedžių lapų ekstraktas, pripažinti kaip turintys nepaprastų antigrybelinių, antibakterinių, antivirusinių ir antiparazitinių savybių. Galima vartoti raudonėlių arbatą, užpilant 1 – 2 arbatinius šaukštelius džiovintų žolelių karšto vandeniu ir paliekant pritraukti dešimčiai minučių. Galite gerti tokią arbatą tris kartus per dieną. Taip pat galite įsigyti raudonėlių aliejaus ir alyvmedžių lapų ekstrakto papildų forma. Pastaba: jei esate nėščia, nevartokite raudonėlių aliejaus, nes tai gali sukelti persileidimą.

Verta žinoti

Jei jus vargina viena tam tikra specifinė mieliagrybių forma - itin paplitusi vaginaline mieliagrybių infekcija, kartu su anksčiau pateiktu natūraliu receptu galite išbandyti ir dušą į makštį (žr. toliau). Atsiminkite, kad vaginalinė grybelinė infekcija yra tik vienas iš kandidos pasireiškimo atvejų, taigi būtų gerai neatmesti su mityba ir papildais susijusių rekomendacijų. Na, o vienas iš toliau siūlomų būdų galėtų puikiai papildyti gydymosi programa. Anot mano kolegių, mitybos specialisčių Siuzanos Kop (Suzanne Copp, M.S.) ir Susanos Mud (Susan Mudd, M.S.), šie būdai yra vieni veiksmingiausių. Taigi, pasirinkite tą, kuris jums pasirodys tinkamas, ir bandykite:

Boro rūgštis. Mokslinėmis studijomis įrodytas boro rūgšties, naudojant ją dušui į makštį, veiksmingumas, - ypač moterims, kenčiančioms nuo lėtinių, sunkiai pasiduodančių gydymui mieliagrybių infekcijų. Vieno tyrimo, atlikto su 100 moterų, rezultatai parodė puiku, 98 procentų išsigydymo rodiklį. Boro rūgšties žvakutės su 600 mg boro rūgšties buvo sėkmingai vartotos kišant į makštį dukart per dieną dvi savaites, o paskui, jei reikėjo, dar dvi savaites.

Boro rūgšties jokiu būdu negalima nuryti.

Česnakas. Įsikiskite rytą į makštį česnako skiltelę, o vakare acidophilus kapsulę; tokį gydymą tęskite tris-septynias dienas.

Dušas apsiplaunant misiniu. Pasiruoskite atitinkamą prietaisą dušui (tokį, kad mišinys neišbėgtu iš makšties), ir pripildykite mišinio, kuriam paruošti naudokite lygiomis dalimis bentonito molį, pau d'arco arbatą, jogurtą, arbatmedžio aliejų, ir auksinę šaknį (Hydrastis Canadensis). Tokį dušą darykite dukart per dieną 7-10 dienu..

Arbatmedzio aliejus. Suvilgykite tamponą atskiestu arbatmedžio aliejumi ir laikykite makštyje per naktį.

 

<< Grįžti