Detoksikuojami, cholesterolio kiekį mažinantys, regėjimą gerinantys, imunitetą stiprinantys preparatai… Kiek rūšių maisto papildų galima vartoti vienu metu? Ar norėdami stiprinti sveikatą jai nepakenksime? Tai ypač aktualu sportuojantiems žmonėms, nes jų organizmui dažnai reikalinga daugiau įvairių naudingų medžiagų, nei tiems, kas gyvena pasyvų gyvenimo būdą.

Tikrai reikia?

Pasak gydytojų, nusprendus vartoti kurį nors maisto papildą, vertėtų pagalvoti, ar tikrai jo reikia. Geriausia apie tai išsiklausinėti gydytojo. Gerti nereikalingus preparatus neprasminga – organizmas be reikalo eikvoja energiją jiems virškinti, perdirbti, šalinti, medžiagų apykaitos metu dėl to susidaro laisvųjų radikalų, kurie žaloja organizmo lasteles… Juk vartodami gausime ne tik veikliųjų papildo medžiagų, bet ir nemažai kitokių, naudojamų tabletės ar kapsulės pavidalui sukurti. Nėra rekomendacijų, kiek rūšių maisto papildų galima vartoti vienu metu. Reikėtų gerti pagal poreikį, žiūrėti, kad sudedamosios dalys nesikartotų ir neslopintų viena kitos poveikio. Jei iškart vartojami keli maisto papildai, juos reiktų gerti ne dažniau kaip tris valandas.

Dvi vitaminų grupės

Visi vitaminai skirstomi į dvi pagrindines grupes – tirpius vandenyje ir riebaluose. Tirpūs vandenyje nesikaupia organizme, jų perteklius pašalinamas su šlapimu. Riebaluose tirpūs vitaminai gali kauptis audiniuose, o padauginus net būti nuodingi. Todėl šių vitaminų rekomenduojamų paros dozių reikėtų ypač paisyti.

• Riebaluose tirpius vitaminus (A, E, D, K) reikėtų pirkti tik esančius riebioje terpėje (kapsulėse). Tablėčių pavidalu šių vitaminų organizmas pasisavina gerokai mažiau.

• Negalima vienu metu vartoti kelių rūšių papildų, kuriuose yra riebaluose tirpių vitaminų, pavyzdžiui žuvų taukų, nakvišų aliejaus (abiejuose yra natūralaus vitamino E) ir dar polivitaminų su vitaminų E.

Apie mineralines medžiagas Maisto papilduose esančios mineralinių medžiagų kombinacijos daug sudėtingesnės. Yra mineralų, nederančių tarpusavyje. Tačiau visko žinoti apie mineralų tarpusavio įtaką, geriausiai pasisavinamas jų druskas ir kiekius paprastam vartotojui beveik neįmanoma. Verta prisiminti bent keletą dalykų.

• Kalcis tabletėje turėtų būti derinamas su vitaminu D3. Be jo šis mineralas bus pasisavinamas daug prasčiau.

• Geležies preparatai šalina iš organizmo varį. Todėl gerai, kai maisto papilde su dideliu kiekiu geležies būna ir vario.

• Magnis ypač dažnai derinamas su B grupės vitaminais. Su jais sudaro itin palankias kombinacijas, gerinančias nervų sistemos veiklą, nervinių impulsų sklidimą į raumenis.

• Preparatai, kuriuose magnio dozės didelės, neturėtų būti derinami su kalciu, nes pastarasis trukdo pasisavinti magnį. Šiuos mineralus vertėtų gerti atskirai ir tarp jų vartojimo daryti pertrauką.

• Papildai, turintys daug maistinių skaidulų (vartojamų žarnyno darbui gerinti), sujungia mineralus (pavyzdžiui, kalci, magnį, cinką) ir trukdo juos pasisavinti. Todėl tokius preparatus reikėtų gerti atskirai.

• Grepfrutų ekstrakto kapsulių negalima vartoti kartu su daugelio maisto papildų, nes jos trukdo pasisavinti daug veikliųjų medžiagų.

Geriau mažiau komponentų

Pasak specialistų. Neįmanoma į vieną tabletę sudėti visų žmogaus organizmui reikalingų medžiagų. Kai kurie vitaminai nedera tarpusavyje (pavyzdžiui, tirpūs vandenyje ir riebaluose), kitus būtina sudėti su tam tikrais mineralais (vitaminas D3 – su kalciu), yra mineralų, slopinančių vienas kito pasisavinimą. Todėl neretai prasmingiau gerti ne tokios gausios sudėties preparatus, bet tiksliai su tais komponentais, kurių stokojame.