Vakarų šalių aklumo registruose pagrindinės keturios aklumo priežastys yra amžiaus nulemta makulos degeneracija, katarakta, diabetinė retinopatija ir glaukoma.

Tobulėjant medicinos mokslui paaiškėja vis naujų faktų apie su amžiumi susijusių akių ligų patogenezę, jų vystymąsi nulemiančius veiksnius. Moksliniai tyrimai rodo, kad kai kurie maisto papildai gali veiksmingai sulėtinti šių ligų progresavimą ir pagerinti jomis sergančių žmonių regėjimą.

Liuteinas ir zeaksantinas (liuteino stereoizomeras) yra du karotinoidai, esantys kraujo serume, tačiau, skirtingai nei daugelis kitų karotinoidų, didelės jų koncentracijos yra akies tinklainėje bei lęšiuke. Tinklainės dalis, lemianti centrinį matymą, yra vadinama geltonąja dėme (maculalutea). Spalvą jai suteikia minėti karotinoidai, todėl liuteinas ir zeaksantinas dar vadinami makulos pigmentais. Manoma, kad jie apsaugo giliau esančius fotoreceptorius, absorbuodami mėlynąją šviesos dalį bei sumažindami fotooksidacinį procesą, inaktyvindami potencialiai žalingus deguonies radikalus. Liuteino ir zeaksantino organizmas nesintetina, jų gauname su maistu. Daug šių medžiagų yra kiaušinio trynyje, grūduose, apelsinų sultyse, žalialapėse daržovėse.

Moksliniai tyrimai rodo, kad AMD progresavimą veiksmingai sulėtinti ir pagerinti ja sergančių žmonių regėjimą gali maisto papildai, į kurių sudėtį įeina liuteinas ir zeaksantinas, veikiantys ligos patogenezės grandis, nesukeldami nepageidaujamo poveikio.

Katarakta yra kita dažna vyresnio amžiaus žmonių regėjimo liga, ir kol kas vienintelis veiksmingas šios ligos gydymo būdas – operacija. Tačiau vieno epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad po kataraktos operacijosAMD dažnis yra didesnis nei žmonėms, kuriems lęšiukas nėra pakeistas. Manoma, kad po kataraktos operacijos tinklainė tampa labiau pažeidžiama šviesos spindulių, t.y. vystosi fototoksinis tinklainės pažeidimas. Be to, kiekviena operacija yra minimali akies trauma, dėl kurios kartais akyje vyksta uždegimo sukelti pokyčiai. Žmogaus ragenoje ir lęšiuke yra UVA ir UVB spindulių filtrai. Senstant organizmui, mažėja makulos geltonojo pigmento. Šį stygių kompensuoja didesnė makulos pigmentacija ir drumstėjančio lęšiuko pageltimas. Kai pakeičiame žmogaus geltoną lęšiuką skaidriu dirbtiniu, šis į tinklainę praleidžia daug šviesos, taip pat ir žalingus mėlynojo spektro spindulius. Norint apsaugoti makulą, prieš operaciją rekomenduojama vartoti liuteino ir zeaksantino,jei operacijos metu bus implantuojamas skaidrus intraokulinis lęšiukas. Optimali tokiospakeičiamosios terapijos trukmė prieš operaciją yra 6 mėnesiai.

Sergant glaukoma būdinga progresuojanti optinė neuropatija, pasireiškianti atitinkamais regos nervo disko, tinklainės nervinių skaidulų ir akipločio pakitimais. Pagrindinis glaukomos rizikos veiksnys – padidėjęs akispūdis, tačiau glaukomai būdingi pakitimai gali vystytis ir kai akispūdis normalus. Tyrimų duomenimis, kraujotakos sutrikimai bei oksidacinis stresas taip pat turi reikšmės glaukomos progresavimui, todėl preparatai, pasižymintys antioksidacinėmis savybėmis, gali būti naudingi gydant glaukomą.

Neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad sveikiems savanoriams skiriant liuteino ir zeaksantino po10 mg 6 mėnesius padidėja ne tik makulos pigmentų tankis, bet ir regėjimo aštrumas, ypač esantprastam apšvietimui. Taigi šių papildų vartoti tinka ne tik pagyvenusiems žmonėms, sergantiems akiųligomis, bet ir kaip profilaktinė priemonė jauniems asmenims, kurie daug laiko praleidžia dirbdamikompiuteriu, bei vairuojantiems, ypač tamsiuoju paros metu.

 

Liuteino ir zeaksantino Vakarų šalių gyventojai per dieną su maistu gauna 1,5–3,2 mg, o apsauginis liuteino poveikis pasireiškia per dieną jo suvartojant bent 6 mg. Todėl tikslinga vartoti liuteino ir zeaksantino papildų, pvz., Ocuvite.Ocuvite lutein 1 tabletėje yra liuteino 3 mg, zeaksantino 0,25 mg, vitamino C 30 mg, vitamino E 4,4 mg, cinko 2,5 mg ir seleno 10 µg. Ocuvite lutein reikia gerti 2 kartus per dieną valgant. Jame esantis liuteinas yra natūralus liuteino esteris, išgautas iš Tagetes Erecta ekstrakto. Galutinis ekstrakcijos proceso produktas – tai labai išgrynintas ekstraktas, kuriame liuteino esterio yra mažiausiai 10 proc. ir apibrėžtas zeaksantino esterių kiekis. Liuteinas ir zeaksantinas filtruoja šviesos srautą, patenkantį į akį, ir sujungia kenksmingus laisvuosius radikalus.