HOMOCISTEINAS
- tai svarbus tyrimas, nusakantis jūsų bendrą sveikatos būklę ir tikimybę susirgti visa eile degeneracinių ligų - miokardo infarktu, insultu, vėžiu, cukriniu diabetu, Alzheimerio liga ir tikimybę numirti nuo visų įmanomų priežasčių. Homocisteinas pažeidžia jūsų arterijas, smegenis ir pačias DNR.
Homocisteinas gaminamas mūsų organizme iš amino rūgšties metionino, kuris yra su maistu gaunamų baltymų dalis. Tolesniame virsme iš jo turi pasigaminti organizmui naudingi gliutationas ir metilo grupės donoras SAMe (s-adenozil-metioninas). Tačiau, jei su maistu negaunate optimalių B grupės vitaminų kiekių, fermentai, kurie iš homocisteino pagamina šias dvi naudingas medžiagas, nedirba gerai. Homocisteinas ima kauptis. 
TYRIMAI
Homosteino normos turėtų būti µmol/l:
0-15 metų       iki 8 
15-65 m.        iki 12
>65 m.          iki16
nėščiosioms     iki 8
Kalbama apie didelį homocisteino kiekį, kai jis viršija 15 vienetų - jis didina miokardo infarkto riziką ir dvigubina riziką susirgti Alzheimerio liga.
Tačiau Ekspertai galvoja, kad OPTIMALUS HOMOCISTEINO KIEKIS YRA MAŽIAU 6.
KAIP SUMAŽINTI HOMOCISTEINO KIEKĮ
1. VARTOKITE PAPILDUS, MAŽINANČIUS HOMOCISTEINĄ
Rekomendacijos:
Papildas Nėra rizikos Žema rizika Didelė rizika L.did.rizika
                <6        6-9          9-15          >15
Folio r.      200mcg      400mcg      1200mcg       2000mcg
B12           10mcg       500mcg      1000mcg       1500mcg
B6             25mg       50mg          75mg        100mg
B2            10mg        15mg          20mg         50mg
Cinkas         5mg        10mg          15mg         20mg
TMG            500mg      750mg        1,5-3 g       3-6 g
TMG -  trimetilglicinas
2. MAISTAS
Valgykite mažiau riebios mėsos, daugiau žuvies ir augalinių baltymų. Valgykite ne daugiau kaip 4 liesos mėsos porcijas per savaitę; žuvį (bet ne keptą) mažiausiai 3 kartus per savaitę; jei nesate alergiškas ir toleruojate, būtinai 5 kartus per savaitę sojos pagrindu pagaminto maisto, pupelių, avinžirnių.
Valgykite žalumynus. Suvartokite mažiausiai 5 porcijas vaisių ir daržovių per dieną - mažiausiai 2 porcijas vaisių ir 3 porcijas daržovių. Keiskite vaisių ir daržovių rūšis kas dieną. Kiekvieno valgio metu pusę jūsų lėkštės turi užimti daržovės.
Suvalgykite skiltelę česnako kas dieną. galite vartoti česnako aliejaus kapsules arba sumaltus česnako prieskonius. (Dėl česnako skiltelės sukramtymo burnoje kiekvieną dieną kalbėjo ir į Lietuvą atvykęs 106 metų jogas Jogonanda.)
Nedėkite druskos ruošdami maistą. Vartokite druską, kurioje yra ne tik natrio, bet ir kalio, ir magnio, ir tai saikingai.
Sumažinkite kavos ir arbatos vartojimą. Vietoje šių produktų vartokite įvairias žolių arbatas ir grūdų kavą.
Apribokite alkoholio vartojimą - iki 0,6 litro alaus per dieną arba vienos taurės vyno per dieną. Dar geriau sumažinti dar daugiau arba išvis nevartoti.
3. SUMAŽINKITE STRESĄ
Jeigu jūsų gyvenime gausu stresų arba jūs pats visą laiką perdėtai į viską reaguojate, priimkite sprendimą sumažinti savo streso lygį ir pakeiskite aplinką, kuri jums kelia stresą, ir savo požiūrį į aplinkybes, kurios jums kelia stresą. Raskite laiko užsiimti joga, meditacija, fiziniais pratimais arba apsilankykite pas psichologą/psichoterpeutą, kuris padės jums išspręsti jūsų problemas. Visa tai kartu gali padėti.
4. STOP RŪKYMUI
5. KOREGUOKITE ESTROGENŲ AR PROGESTERONO DEFICITĄ
Jeigu jūs esate postmenopauziniame periode arba turite menopauzės simptomų, arba jūsų mėnesinės nereguliarios - išmatuokite savo estrogenų ir progesterono kiekius. Jeigu jums trūksta estrogenų arba progesterono, jūs tai galite koreguoti natūraliais produktais - soja (skatina estrogenų gamybą, bet dabar jau pasmerkta kaip blogas produktas), šatavari papildu (tai indiški smidrai, turi fitoestrogenų, naudingi moterims viso gyvenimo bėgyje, ypatingai norint pastoti), Wild Yam papildu (skatina progesterono gamybą). Natūralus progesteronas neturi rizikos sukelti vėžį kaip pakaitinė hormonų terapija ir jūsų organizmas pats gali pasigaminti reikalingus estrogenus iš progesterono.
6. MULTIVITAMINŲ PAPILDAS
Vartokite didelės dozės multivitaminų ir mineralų papildą kas dieną, kuriame būtų ne mažiau kaip 25 mg pagrindinių B grupės vitaminų, 200mcg folatų, po 10mcg B6 ir B12, taip pat A,D,E vitaminų ir būtini mineralai magnis, selenas, chromas, cinkas. Būtinai vartokite 1g (1000mg) vitamino C per dieną ir homocisteiną mažinančius papildus, aprašytus 1.punkte.
Aukščiau rekomenduota mityba ir papildai gali sumažinti homocisteino kiekį per pusę per kelias savaites. Tikslas yra sumažinti žemiau 6. Jūsų homocisteinas yra objektyvus rodiklis, ar jūsų maistas jums tinka.

Šaltinis: Patrick Holford. Nauja optimalios mitybos biblija.