Šąla kojos
Prasidėjus šaltiems orams ir nukritus temperatūrai dažnai susiduriame su specifinėmis šalčio sukeltomis pėdų problemomis. Tačiau būna, kad pėdos visada šąla, net ir per karščius. Deja, šaltos pėdos yra ne tik nepatogus ir tiesus kelias į peršalimą, bet ir galbūt vienas iš rimtesnės ligos simptomų. Apsvarstykite dažniausiai pasitaikančias šio reiškinio priežastis ir sužinokite, kaip jų atsikratyti.
Galimos kojų šalčio priežastys 
Šveicarijos tyrimo duomenimis, moterims kojos šąla dažniau nei vyrams. Dėl daugybės funkcinių savybių vaiko kojos sušąla daug greičiau nei suaugusiojo. Senyvi ir liekni žmonės kenčia nuo šaltų kojų. Mokslininkai nustato keletą svarbiausių šaltų kojų priežasčių.
Žema temperatūra
Hipotermija dėl šalto oro žiemą yra paprasčiausias ir dažniausiai pasitaikantis nušalimo atvejis. Žmonės yra šiltakraujai padarai, t.y. turėti pastovią stabilią kūno temperatūrą, kuri nepriklauso nuo aplinkos temperatūros. Siekdamos išlaikyti šilumą gyvybiškai svarbiuose organuose išorinio aušinimo metu, smegenys signalizuoja į galūnes, priversdamos kraujagysles susitraukti. Todėl, kai lauke ar patalpoje pasidaro šalta, pirmosios nušąla rankos ir kojos.
Taip pat yra labai tikras netoleravimas ar padidėjęs jautrumas šalčiui, susijęs su genetika. Tai daug rimtesnė apraiška nei įprastas šalčio jausmas lauke žiemos dieną. Šių žmonių kojos neįšyla net po antklode ir esant kitiems žmonėms patogiomis temperatūros sąlygomis. Padidėjęs jautrumas šalčiui gali išplisti į tam tikras kūno dalis, pavyzdžiui, rankas ar kojas.
Prasta kraujotaka kojose
Galūnės, tai yra pėdos ir rankos, yra labiausiai nutolusios nuo širdies vietos, todėl čia dažnai atsiranda kraujotakos problemų. Be to, kojų ir rankų kraujagyslės yra vienos mažiausių ir jautriausių mūsų organizme, todėl jos greičiau pažeidžiamos.
Taigi, vėsios kojos rodo, kad jūsų kraujotaka yra mažiau efektyvi nei turėtų būti. Neoptimalios kraujotakos priežastys gali būti susijusios su tam tikromis specifinėmis sveikatos būklėmis ir gyvenimo būdu.

Pavyzdžiui, tai atsitinka dėl galūnių kraujagyslių aterosklerozės, kuri vadinama periferinių arterijų liga.
Dėl cholesterolio nuosėdų arterijos susiaurėja ir trukdo kraujotakai. Tokiu atveju, be to, kad kojos šąla, bus stebimi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, skausmingi spazmai.
Anemija
Ši liga siejama su hemoglobino (eritrocitų) trūkumu, kurį dažniausiai sukelia geležies trūkumas maiste. Neturėdamas pakankamai raudonųjų kraujo kūnelių, organizmas negali tinkamai aprūpinti krauju deguonimi, o tai sukelia daugybę sveikatos problemų. Be to, net „lengva“ anemija gali sukelti galūnių šaltį, be kitų simptomų, tokių kaip nuovargis, silpnumas ir galvos svaigimas.
1 ir 2 tipo diabetas
Sergant 1 ir 2 tipo cukriniu diabetu gali sutrikti kraujotaka, sulėtėti kraujotaka kojose ir nušalti galūnės. Tokiu atveju simptomai bus ryškesni vakare ir miego metu nei ryte ar dieną. Be to, ligos progresavimas gali sukelti diabetinę neuropatiją, dėl kurios pažeidžiami nervai. Patologijos simptomai yra dilgčiojimas, skausmas ir jutimo praradimas kojose, sukeliantis šalčio jausmą.
Nervų sutrikimai
Šaltos pėdos yra dažni streso ir nerimo palydovai. Taip yra dėl hormono adrenalino gamybos. Ši kūno reakcija „kovok arba bėk“ iš pradžių apsaugojo mus nuo pavojų. Padidėjus adrenalino kiekiui, mūsų organizmas pereina į avarinę būseną: sustabdoma daugybė funkcijų, o tai paveikia kraujotaką. Kūnas siunčia daugiau kraujo į gyvybiškai svarbius organus, tuo pačiu sumažindamas jo pasiskirstymą į galūnes ir ypač į kojas.
neurologinės problemos
Tarpslankstelinė išvarža yra viena iš priežasčių, kodėl kojos labai šąla net ir šiltu oru. Apatinių galūnių aprūpinimas krauju nutrūksta dėl stuburo juosmeninės dalies nervų galūnių pažeidimo.
Smegenų kraujotakos sutrikimas yra dar viena neurologinė problema, pasireiškianti šaltų galūnių simptomu.
Kartais žmonės dažnai jaučia, kad kojos šąla, nors taip nėra. Tai neuropatijos simptomas – periferinės nervų sistemos pažeidimas, galintis pažeisti vieną konkretų ar kelis organizmo nervus.
Hipotireozė
Hipotireozė yra gana dažna būklė. Manoma, kad juo serga apie 5 % visos populiacijos, nors dauguma šių žmonių to nežino. Šio organo vaidmuo yra gaminti tam tikrus hormonus, kurie veikia mūsų kūno energijos naudojimą.
Nepakankamai veikianti skydliaukė gali nušaldyti kojas, nes dėl hipotirozės sulėtėja medžiagų apykaita ir visas organizmas veikia ne taip efektyviai ir lėčiau. Tai turi įtakos kraujotakos greičiui. Be to, tokiu atveju šąla ne tik pėdos ar galūnės, bet visas kūnas, kuris, rodos, niekada nespės sušilti.
Be šalčio, hipotirozė pasireiškia kitais simptomais, tokiais kaip: nuovargis, svorio padidėjimas, depresija. Jei turite šių požymių, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
Maža raumenų masė ir (arba) kūno riebalai 
Pasirodo, mūsų raumenų masė, kaip ir riebalinis sluoksnis, gamina šilumą. Taigi žmogus, turintis mažą raumenų ir riebalų masę, gali turėti daugiau problemų reguliuojant kūno temperatūrą, ypač galūnėse. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl vyrams kojos šąla retai nei moterims ir vaikams: turėdami natūraliai didesnę raumenų masę, jie sugeba gaminti šilumą dideliais kiekiais.
Vitamino B12 trūkumas
Šis vitaminas vaidina svarbų vaidmenį kraujo kūnelių gamyboje ir palaiko nervų sistemą. Žmogaus organizmas pats nepajėgus pasigaminti vitamino B12, todėl labai svarbu pakankamai jo vartoti. Trūkumas gali sukelti tiek fizinius, tiek neurologinius simptomus, įskaitant tirpimą, dilgčiojimą ir šaltą pėdą.
Vitamino B12 yra tik gyvūninės kilmės maiste, todėl vegetarai ir ypač veganai dažniau patiria jo trūkumą. Jei mėsos valgyti neįmanoma, vitamino B12 trūkumą patartina papildyti maisto papildais arba vartoti šia maistine medžiaga praturtintą augalinį maistą.
Rayno sindromas
Tai kraujotakos sistemos liga, kuri pažeidžia visų pirma rankų ir kojų pirštus. Šiam sindromui būdingi kraujagyslių spazmai dėl žemos temperatūros ir stresinių situacijų. Esant menkiausiam peršalimui, sergančiųjų kraujagyslės susitraukia, riboja galūnių kraujotaką ir trukdo gerai cirkuliuoti. Tokiu atveju, be jausmo, kad kojos šąla, pirštai ir net pėdos gali tapti melsvos spalvos.
Ką daryti, jei šąla kojos? 
Jei šaltos kojos nėra susijusios su medicininėmis ligomis, šią problemą galite išspręsti namuose.
➤  Judėjimas
Kaip žinia, fizinis aktyvumas gerina organizmo kraujotakos veiklą ir padidina galūnių kraujotaką. Jei kojos šąla, atlikite keletą aktyvių pratimų, kad padidintumėte kraujotaką, o tai reiškia, kad pritraukite šilumą. Drebantys judesiai padės gimnastikai, nes kai kraujagyslės ir raumenys svyruoja, padidėja kraujotaka ir pagreitėja atšilimas. Galite paeiliui purtyti kojas, vaikščioti, šokinėti vietoje, atlikti ridenimo judesius nuo kojų pirštų iki kulnų ir atgal. Jei tenka ilgai stovėti ant kojų, suaktyvinkite blauzdos raumenis, kad padidėtų galūnių kraujotaka.
➤  Šiltos kojinės ir šlepetės 
Šiltos kojinės ir šlepetės su gera šilumos izoliacija padės sušildyti šaltas kojas ir neleis joms sušalti. Geriausios šilumą išlaikančios savybės yra ekologiška vilna ir medvilnė, kurios puikiai izoliuoja kūną nuo šaltos aplinkos ir suteikia kojoms komforto.
Alternatyvus ir pigesnis pasirinkimas yra vilnos kojinės ir šlepetės. Ši dirbtinė poliesterio medžiaga šiandien plačiai paplitusi ir pakeičia brangesnę vilną. Flisas puikiai išlaiko šilumą, be to, yra minkštas, lengvas, malonus kūnui ir visiškai hipoalergiškas.
Kojinės visada turi būti sausos ir optimalaus storio, kad batų pėdos nepatirtų spaudimo. Priešingu atveju kraujas blogai cirkuliuos, o kojos liks šaltos. Ant radiatoriaus šildomos kojinės padės greitai sušildyti atšalusias kojas.
Sušalusios kojos sapne gali pažadinti žmogų. Mūvėdami šiltas kojines užtikrinsite, kad greitai užmigsite ir geriau išsimiegosite.
Tikras išsigelbėjimas biure bus šildomos elektrinės šlepetės, maitinamos iš USB jungties. Jie prijungti prie kompiuterio ir vos per kelias minutes mėgaujasi naudinga šiluma.
➤  Pėdų vonios 
Greičiausias būdas sušildyti kojas namuose – pamirkyti jas šiltame vandenyje. Galite naudoti pėdų voneles, pavyzdžiui, druską. Norėdami tai padaryti, karštame vandenyje ištirpinkite 2 šaukštus jūros druskos. Norėdami sustiprinti efektą, įlašinkite 10-15 lašų rozmarinų aliejaus ir 2 valg. š. pieno.
Galūnių šalčio prevencija – kasdienės kontrastinės vonios. Procedūros metu kojos pakaitomis nuleidžiamos arba į šaltą, arba į karštą vandenį.
➤  Šildymo prietaisai
Vilnonės kojinės ir šlepetės greito karščio nesuteikia, reikia pasiruošti karštą vonią. Šildymo prietaisas sušildys jūsų apledėjusias kojas daug greičiau. Tai gali būti sena gera, per daugelį metų išbandyta guminė pūslė arba vienas iš šiuolaikinių elektros prietaisų. Toks dalykas beveik akimirksniu pagerins kraujotaką, sušildys kojas ir išvengs peršalimo bei kitų su kojų nušalimu susijusių ligų. Be to, kai kurios modifikacijos aprūpintos įmontuota masažo funkcija, kuri dar labiau skatina kraujotaką.
➤  Mityba 
Mityba atlieka svarbų vaidmenį užkertant kelią šaltų kojų būklei. Svarbu valgyti maistą, kuriame gausu magnio, kalcio, vitaminų E, K ir C, kurie didina kraujagyslių tonusą, gerina kraujotaką, ypač periferiniame lygmenyje. Produktai, kurių sudėtyje yra vitamino B12, neleidžia vystytis anemijai, nes ši maistinė medžiaga dalyvauja kraujodaros procese, palaiko nervų sistemos veiklą.
Aštrūs patiekalai, kurių sudėtyje yra pipirų, kario, cinamono, taip pat krienų, svogūnų ir česnakų, padidina širdies susitraukimų dažnį, išsklaido kraują, sukeldami didelį kraujo pritekėjimą į kojas. Norėdami greitai sušildyti kojas, galite gerti karštą arbatą su imbieru, medumi ir citrina. Toks gėrimas turi šildantį poveikį, taip pat yra peršalimo prevencija, naikinantis patogeninius mikrobus.
➤  Stresas
Yra žinoma, kad stresas ir nerimas sukelia šalčio pojūtį kojose. Net jei negalime išvengti visų streso veiksnių savo gyvenime, turime išmokti valdyti savo būklę. Padės aktyvus sportas, taip pat įvairūs atsipalaidavimo būdai. Tuo pačiu metu venkite rūkyti. Nepaisant akivaizdaus atpalaiduojančio poveikio, tabakas yra vazokonstriktorius, todėl jis tik pablogins problemą.
➤  Masažas
Masažas – puikus būdas greitai suaktyvinti kraujotaką. Procedūra gali būti atliekama gulint arba stovint – distaliai, t.y. trinant ir minkant kojas iš viršaus į apačią. Taigi, kraujotaka bus nukreipta tiesiai į pėdas. Tada masažuojamaisiais judesiais patrinkite kiekvieną pirštą. Šildančio kremo naudojimas padidins masažo efektyvumą.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Daugeliu atvejų šaltas pėdas tereikia sušildyti. Tačiau jei jie visada šalti ir neįšyla net šiltu oru, verta kreiptis į terapeutą.
Simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:
staigus svorio kritimas
nuolatinis nuovargis
karštis
galvos svaigimas
sąnarių skausmas
negyjančios opos ant kojų arba tarp pirštų
bėrimai ir kiti odos pokyčiai.